Վարչապետն ու տիկինը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ծանոթացել են նոր ցուցադրության ցուցանմուշներին
Վարչապետն ու տիկինը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում
ծանոթացել են նոր ցուցադրության ցուցանմուշներին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանը երկրի բարձրագույն հոգևոր և աշխարհիկ ղեկավարության հետ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Նիկոլ Փաշինյանը ծաղկեպսակ է դրել հուշակոթողին, ծաղիկներ խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ կատարվել է Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների բարեխոսական կարգ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այնուհետև վարչապետ Փաշինյանն ու տիկին Հակոբյանն այցելել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ՝ ծանոթացել «Հայոց ցեղասպանության 150-ամյա վկաները. Կոմիտաս Վարդապետ և Հովհաննես Թումանյան» խորագրով ցուցադրությանը ներկայացված ցուցանմուշներին:
Ցուցադրությունը նվիրված է հայ ժողովրդի մեծանուն մտավորականներ Կոմիտաս Վարդապետի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյաններին:
Ցուցադրության նպատակը Հայոց ցեղասպանության պատմության հետ վերջիններիս ունեցած առնչությունների հանրահռչակումն է: Ցուցադրությունն ունի բովանդակային երկու հիմնական ուղղվածություն. մի կողմից լուսաբանվում են երկու մեծությունների բարեկամական ու ստեղծագործական առնչությունները, մյուս կողմից՝ առավել շեշտադրված՝ Հայոց ցեղասպանության ու դրա ծանր հետևանքների հետ ունեցած վերջիններիս անմիջական կապը:
Ութ խորագրերից կազմված երկլեզու (հայերեն, անգլերեն) ցուցադրության մեջ ներառված են ինչպես «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի, այնպես էլ ՀՀ տարբեր արխիվների ու թանգարանների ֆոնդերում պահվող բնօրինակ նյութեր, բացառիկ կադրեր: Առաջին անգամ ցուցադրվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած բիթլիսցի Աղավնի Մկրտչյանի տեսաձայնագրությունից հատված Հովհաննես Թումանյանի՝ 1915 թ. Էջմիածնում գաղթականներին օգնություն կազմակերպելու մասին: Ներկայացված բացառիկ բնօրինակ նյութերի մեջ առանձնահատուկ է 1915 թ. ապրիլի 11/24-ին Չանկըրը աքսորված և սպանված մտավորականներից Վարդերես Աթանեսյանի՝ աքսորի ընթացքում պատրաստած և մեզ հասած ուլունքաշար-համրիչը՝ բախտակից աքսորյալ 99 մտավորականների անունների փորագրությամբ, ի դեպ՝ առաջին հատիկի վրա Կոմիտաս Վարդապետի անունն է:
Ցուցադրությունն ուղեկցվում է Թումանյանի «Անուշ» պոեմի հիման վրա Կոմիտասի համանուն անավարտ օպերայի երաժշտությամբ՝ Արաքս Մանսուրյանի կատարմամբ: Ներկայացված են նաև հայ մեծանուն նկարիչ Սարգիս Մուրադյանի՝ «Կոմիտաս» շարքից մի քանի էսքիզներ: Ցուցադրությունը կգործի մինչև սույն թվականի օգոստոսի 30-ը:

Премьер-министр и его супруга в Музее-институте Геноцида армян ознакомились с экспонатами новой экспозиции
Премьер-министр и его супруга в Музее-институте Геноцида армян ознакомились с
экспонатами новой экспозиции
Премьер-министр Никол Пашинян и Анна Акопян вместе с высшим духовным и светским руководством страны в связи с Днем памяти жертв Геноцида посетили мемориальный комплекс Цицернакаберд, воздали дань уважения памяти жертв Геноцида армян.
Его Святейшество Верховный Патриарх, Католикос Всех Армян Гарегин II совершил молебен в память святых мучеников Геноцида армян.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата премьер-министра РА, затем премьер-министр Пашинян и госпожа Акопян посетили Музей-институт Геноцида армян, ознакомились с экспозицией “150-летние свидетели Геноцида армян. Комитас и Ованес Туманян”.
Выставка посвящена 150-летию со дня рождения выдающихся представителей армянской интеллигенции Вардапета Комитаса и Ованеса Туманяна. Цель выставки – придать известность их связи с историей Геноцида армян. Экспозиция имеет два основных направления - представление дружеских и творческих связей двух величин и их более подчеркнутой, непосредственной связи с Геноцидом армян и его тяжелыми последствиями.
В двуязычную экспозицию (на армянском и английском языках), состоящую из восьми рубрик, включены оригинальные материалы, эксклюзивные кадры, хранящиеся как в фонде Музея-института Геноцида армян, так и в фондах различных архивов и музеев РА. Впервые демонстрируется отрывок из видеозаписи Ахавни Мкртчян из Битлиса, пережившей Геноцид армян, об организации Ованесом Туманяном в 1915 году в Эчмиадзине помощи беженцам. В представленных исключительных, оригинальных материалах особенное место занимают дошедшие до нас четки, изготовленные одним из сосланных во время депортации - Вардересом Атанесяном. На них выгравированы имена сосланных и убитых с 11 по 24 апреля в Чанкр, 99 представителей интеллигенции, кстати, на первой бусинке - имя Вардапета Комитаса.
Экспозиция сопровождается музыкой из одноименной незавершенной оперы Комитаса на основе поэмы Туманяна “Ануш” в исполнении Аракс Мансурян. Представлены также несколько эскизов из серии “Комитас” известного армянского художника Саркиса Мурадяна. Выставка продлится до 30 августа этого года.