Վարչապետն ու տիկինը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ծանոթացել են նոր ցուցադրության ցուցանմուշներին
Վարչապետն ու տիկինը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում
ծանոթացել են նոր ցուցադրության ցուցանմուշներին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանը երկրի բարձրագույն հոգևոր և աշխարհիկ ղեկավարության հետ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Նիկոլ Փաշինյանը ծաղկեպսակ է դրել հուշակոթողին, ծաղիկներ խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ կատարվել է Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների բարեխոսական կարգ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այնուհետև վարչապետ Փաշինյանն ու տիկին Հակոբյանն այցելել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ՝ ծանոթացել «Հայոց ցեղասպանության 150-ամյա վկաները. Կոմիտաս Վարդապետ և Հովհաննես Թումանյան» խորագրով ցուցադրությանը ներկայացված ցուցանմուշներին:
Ցուցադրությունը նվիրված է հայ ժողովրդի մեծանուն մտավորականներ Կոմիտաս Վարդապետի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյաններին:
Ցուցադրության նպատակը Հայոց ցեղասպանության պատմության հետ վերջիններիս ունեցած առնչությունների հանրահռչակումն է: Ցուցադրությունն ունի բովանդակային երկու հիմնական ուղղվածություն. մի կողմից լուսաբանվում են երկու մեծությունների բարեկամական ու ստեղծագործական առնչությունները, մյուս կողմից՝ առավել շեշտադրված՝ Հայոց ցեղասպանության ու դրա ծանր հետևանքների հետ ունեցած վերջիններիս անմիջական կապը:
Ութ խորագրերից կազմված երկլեզու (հայերեն, անգլերեն) ցուցադրության մեջ ներառված են ինչպես «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի, այնպես էլ ՀՀ տարբեր արխիվների ու թանգարանների ֆոնդերում պահվող բնօրինակ նյութեր, բացառիկ կադրեր: Առաջին անգամ ցուցադրվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած բիթլիսցի Աղավնի Մկրտչյանի տեսաձայնագրությունից հատված Հովհաննես Թումանյանի՝ 1915 թ. Էջմիածնում գաղթականներին օգնություն կազմակերպելու մասին: Ներկայացված բացառիկ բնօրինակ նյութերի մեջ առանձնահատուկ է 1915 թ. ապրիլի 11/24-ին Չանկըրը աքսորված և սպանված մտավորականներից Վարդերես Աթանեսյանի՝ աքսորի ընթացքում պատրաստած և մեզ հասած ուլունքաշար-համրիչը՝ բախտակից աքսորյալ 99 մտավորականների անունների փորագրությամբ, ի դեպ՝ առաջին հատիկի վրա Կոմիտաս Վարդապետի անունն է:
Ցուցադրությունն ուղեկցվում է Թումանյանի «Անուշ» պոեմի հիման վրա Կոմիտասի համանուն անավարտ օպերայի երաժշտությամբ՝ Արաքս Մանսուրյանի կատարմամբ: Ներկայացված են նաև հայ մեծանուն նկարիչ Սարգիս Մուրադյանի՝ «Կոմիտաս» շարքից մի քանի էսքիզներ: Ցուցադրությունը կգործի մինչև սույն թվականի օգոստոսի 30-ը:

YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and his wife Anna Hakobyan visited the Tsitsernakaberd Memorial on April 24 to pay tribute to the memory of the Armenian Genocide victims, the PM’s Office told Armenpress. They were accompanied by the top spiritual and secular leadership of the Republic.
PM Pashinyan laid a wreath at the memorial and flowers at the Eternal Flame.
A liturgy was delivered by His Holiness Garegin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.
Thereafter, the PM and his spouse visited the Armenian Genocide Museum-Institute to get acquainted with the exhibits presented at the exhibition entitled “150-year-old witnesses of the Armenian Genocide: Komitas Vardapet and Hovhannes Tumanyan”.
The exhibition is dedicated to the 150th anniversaries of two great Armenian intellectuals - Komitas Vardapet and Hovannes Toumanyan. The aim of the exhibition is to publicize their ties with the history of the Armenian Genocide. The exhibition has two main directions: on one hand friendly and creative relationship of the two geniuses is illustrated, and on the other hand, the impact of the Armenian Genocide and its tragic consequences on them.
The bilingual (Armenian, English) exhibition consisting of eight panels includes original materials from the collections of the Armenian Genocide Museum-Institute, as well as materials and photos from various archives and museums in Armenia. For the first time an excerpt from video testimony of Aghavni Mkrtchyan, a genocide survivor from Bitlis, on the relief work of Hovhannes Toumanyan in 1915 in Echmadzin among the Armenian refugees will be shown. A wead-beads of a unique importance made by Varteres Atanesyan, one of the Armenian intellectuals exiled to Chankere on April 11/24, 1915, is presented among the original materials. The wead-beads is made on the way to Chankere. The names of 99 exiled Armenian intellectuals are engraved on the beads: the name of Komitas Vardapet is carved on the first grain.
The exhibition will be accompanied by Komitas' unfinished opera music based on Toumanyan’s “Anoush” opera, performed by Araks Mansouryan. Several sketches of the Armenian renowned painter Sargis Mouradyan from his "Komitas" series will also be exhibited.