Երևանի ավագանու ընդդիմադիր խմբակցություններն անհարգալից են համարում կառավարությունում առանց իրենց աղբատար մեքենաներ ձեռք բերելու քննարկում ունենալը
Երևանի ավագանու ընդդիմադիր խմբակցություններն անհարգալից են համարում
կառավարությունում առանց իրենց աղբատար մեքենաներ ձեռք բերելու քննարկում
ունենալը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևան քաղաքի ավագանու ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Միքայել Մանրիկյանն անհարգալից է համարում առանց ավագանու ընդդիմադիր երկու խմբակցությանը տեղեկացնելու կառավարությունում աղբատար «ԿամԱԶ» մեքենաների ձեռք բերման քննարկում ունենալը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Մանրիկյանը հայտնեց Երևանի ավագանու 2-րդ նստաշրջանի 3-րդ նիստի ժամանակ: «Ձեր ղեկավարման առաջին օրը նշեցիք, որ բոլորս մեկ մարմին ենք և համատեղ ուժերով ենք կյանքի կոչելու բոլոր ծրագրերը: Ինչո՞ւ նախօրոք չէիք տեղեկացրել մնացած երկու ուժին, որ «ԿամԱԶ»-ների նախագիծը պետք է քննարկվեր կառավարությունում: Շատ անհարգալից վերաբերմունք էր Երևան քաղաքի ընդդիմադիր խմբակցությունների հանդեպ»,- նշեց Մանրիկյանը և հավելեց, որ դժվարության պահին են միայն հիշում և դիմում:
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավարի խոսքով՝ քաղաքապետը և քաղաքապետարանի ստորաբաժանումները գործադիր մարմին են և պարտավոր են Երևանի ավագանու բոլոր խմբակցություններին տեղեկացնել բոլոր քայլերի մասին: «Ո՞վ է ասել, որ 24 «ԿամԱԶ» պետք է  լինի, ոչ թե 15 կամ 30, համոզված եմ՝ չունեք մոնիթորինգ: Ասում եք՝ 900 մլն տրամադրենք, ունե՞ք ծրագիր... Եթե այո, ապա բերեք խմբակցություններում քննարկենք»,- ասաց Մանրիկյանը և քննարկում չիրականացնելու դեպքում բանավեճի հրավիրեց:
Արձագանքելով Միքայել Մանրիկյանի ելույթին՝ քաղաքապետ Հայկ Մարությանը նշեց, որ վերջինս երևի ժամանակաշրջանը շփոթել է, հիմա նախընտրական շրջան չէ, որ բանավեճ կազմակերպվի: «Եթե Դուք նշեք օրենքի մի կետ, որ քաղաքապետարանը պարտավոր է բոլոր իր գործողությունների մասին հայտնել ավագանուն, ես Ձեզ հետ կհամաձայնեմ»,- նշեց քաղաքապետը: Անդրադառնալով «ԿամԱԶ» մեքենաների ձեռքբերման վերաբերյալ կառավարությունում տեղի ունեցած քննարկմանը` Հայկ Մարությանն ասաց, որ փետրվար ամսին հայտարարված էր մրցույթ: «Փետրվարից ամբողջ աշխարհը գիտի, որ 24 մեքենա մրցույթի է հանվել, որպեսզի գնում կատարենք, ինչի՞ մասին է խոսքը: Կառավարության նիստի ժամանա՞կ իմացաք այս մասին: Մենք ընդամենը խնդրեցինք կառավարությանը, որ այդ 24 հատ մեքենայից մի քանիսը շուտ բերենք»,- ասաց Մարությանը:
Քաղաքապետարանի իրավաբանական վարչության պետ Զավեն Առաքելյանն էլ հայտնեց, որ ավագանու անդամների և Երևանի քաղաքապետի, ինչպես նաև քաղաքապետարանի ստորաբաժանումների հարաբերությունները հստակ կարգավորված են «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքով:

Оппозиционные фракции Совета старейшин Еревана считают обсуждение в правительстве вопроса приобретения мусороуборочных машин без их участия неуважительным
Оппозиционные фракции Совета старейшин Еревана считают обсуждение в правительстве
вопроса приобретения мусороуборочных машин без их участия неуважительным
Руководитель фракции ППА в Совете старейшин Еревана Микаел Манрикян считает обсуждение приобретения в правительстве мусоровозов “КамАЗ” без уведомления двух оппозиционных фракций Совета старейшин неуважительным.
Как передает «Арменпресс», об этом Манрикян сообщил на третьем заседании 2-ой сессии Совета старейшин Еревана. “В первый же день Вашего руководства Вы отметили, что мы все  - один орган и совместными усилиями претворим в жизнь все программы. Почему Вы не заранее уведомили остальные две силы, что проект “КамАЗ” должен был быть обсужден в правительстве? Это очень неуважительное отношение к оппозиционным фракциям города Еревана”,- отметил Манрикян и добавил, что о них вспоминают и обращаются к ним только в трудные времена.
По словам руководителя фракции ППА, мэр и подразделения мэрии являются исполнительным органом и обязаны уведомлять все фракции Совета старейшин Еревана обо всех шагах. “Кто решил, что должно быть 24 “КамАЗа”, а не 15 или 30, я уверен, что Вы не делали мониторинга. Вы просите, предоставить  900 млн драмов, так как у Вас есть программа... Если да, то приносите ее на обсуждение во фракции”, - сказал Манрикян, и предложил организовать дебаты, если  обсуждения не состоятся.
Отвечая на выступление Микаела Манрикяна, мэр Айк Марутян отметил, что последний, наверное, перепутал время, сейчас не предвыборный период, чтобы организовывались дебаты. “Если вы приведете хоть один пункт закона о том, что мэрия обязана сообщать о всех своих действиях Совету старейшин, я соглашусь с Вами”, - отметил мэр. Касаясь обсуждений в правительстве о приобретении автомобилей “КамАЗ”, Айк Марутян сказал, что в феврале был объявлен конкурс. “Все знают, что с февраля для покупки были выставлены на торги 24 машины, о чем речь? Вы узнали об этом во время заседания правительства? Мы всего лишь попросили правительство, чтобы несколько машин из этих 24 привезти пораньше”, - сказал Марутян.
Начальник юридического управления мэрии Завен Аракелян сообщил, что отношения членов Совета старейшин и мэра Еревана, а также подразделений мэрии четко регулируются Законом “О местном самоуправлении в городе Ереван”.