Ճապոնիայում հայտնվել Է աշխարհում ամենազանգվածեղ ոսկե լոգարանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլի 22-ին զուտ ոսկուց պատրաստված ավելի քան 150 կիլոգրամ քաշով աշխարհի ամենախոշոր լոգարանն Է տեղակայվել Ճապոնիայի Կյուսյու կղզու Սասեբո քաղաքի առողջարանային գոտու ջերմուկների տաղավարում: Ինչպես հայտնել Է Kyodo լրատվական գործակալությունը, այն անմիջապես գրանցվել Է Գինեսի ռեկորդների գրքում: Խմբագրական խորհրդի ներկայացուցիչներն, ինչպես նշվում Է, հանգամանորեն ստուգել են, թե կարելի Է արդյոք օգտվել այդ լոգարանից, այնտեղ ինչպես Է աղբյուրներից ստացվում բուժիչ ջուրը եւ այլ բաներ:
18-կարատանոց ոսկուց լոգարանը Տոկիոյում պատրաստել են մի խումբ վարպետներ, այն նստել Է 800 միլիոն իեն (ավելի քան 7,1 միլիոն դոլար): Այն ունի կլոր ձեւ եւ կարող Է, ինչպես պնդում են, տեղավորել երկու մարդու: Ոսկե լոգարանից օգտվելու համար տաղավարի սեփականատերերը նախատեսում են ժամը 5,4 հազար իեն (ավելի քան 48 դոլար) վերցնել մեկ հոգուց: Սասեբոյի ջերմուկները հայտնի են նատրիումի մեծ պարունակությամբ իրենց ջրով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Японии появилась самая массивная в мире золотая ванна
Самая крупная в мире ванна из чистого золота весом более 150 кг установлена в понедельник в павильоне горячих источников курортной зоны города Сасебо на острове Кюсю. Как передает информационное агентство Kyodo, она сразу была занесена в Книгу рекордов Гиннеса. Представители редакционного совета, как сообщается, тщательно проверили, можно ли пользоваться этим резервуаром, как поступает в нее целебная вода из источников и т.д.
Ванна из 18-каратного золота изготовлена группой мастеров в Токио и обошлась примерно в 800 млн иен (более $7,1 млн). Она имеет круглую форму и может, как утверждается, вместить двух человек, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
За пользование золотой ванной владельцы павильона предполагают брать по 5,4 тыс. иен (более $48) в час с человека. Горячие источники в Сасебо известны своей водой с большим содержанием натрия.