Վրաստանի ՆԳՆ-ն հետաքննություն Է սկսել Պանկիսի կիրճում ոստիկանների վրա հարձակման փաստերով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունը հետաքննություն Է սկսել ապրիլի 21-ին Պանկիսի կիրճում ոստիկանների վրա կատարված հարձակման եւ նրանց տեխինկայի վնասման փաստերով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: ՆԳ նախարարության հայտարարության մեջ ասված Է, որ «տեղացի մի խումբ բնակիչներ հարձակվել են 35 ոստիկանի վրա, որոնք ապահովում Էին Պանկիսի կիրճում փոքր հիդրոԷլեկտրակայանի շինարարների անվտանգությունը՝ քարեր նետելով նրանց վրա, ինչից հետո որոշում Է ընդունվել կիրճ լրացուցիչ ոստիկանական ուժեր մտցնելու մասին»: ՆԳՆ-ն հայտնել Է, որ քաղաքացիների խումբը դիմադրություն Է ցույց տվել ժամանած ոստիկաններին, ինչի հետեւանքով տուժել են ոստիկաններ եւ քաղաքացիներ, ինչպես նաեւ ոստիկանական տեխինկան:
«Ընդամենն ընդհարումների հետեւանքով վիրավորվել Է 55 մարդ՝ 38 ոստիկան եւ 17 տեղացի բնակիչ: 23 ոստիկաններ մինչ այժմ մնում են Թելավի քաղաքի հիվանդանոցում»,- ասված Է ՆԳ նախարարության հայտարարության մեջ: Ինչպես հաղորդվել Է, Պանկիսի կիրճում ընդհարումները տեղի են ունեցել Բիրկիանի գյուղի մոտ փոքր ՀԷԿ-ի կառուցման դեմ տեղացի բնակիչների բողոքի պատճառով: Պանկիսի կիրճ Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Գիորգի Գախարիայի ժամանումից հետո իրադրությունը խաղաղվել Է: Համաձայնություն Է ձեռք բերվել կայանի կառուցման ժամանակավոր դադարեցման եւ կիրճից հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների դուրսբերման շուրջը: Ըստ որում նախարարը լրագրողներին հայտարարել Է, որ բոլոր նրանք, ովքեր ձեռք են բարձրացրել ոստիկանների վրա, կբացահայտվեն եւ խստորեն կպատժվեն, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

МВД Грузии начало расследование по фактам нападения на полицейских в Панкисском ущелье
В МВД Грузии начато расследование по фактам нападения на полицейских и порчу их техники в воскресенье в Панкисском ущелье.
В заявлении МВД сказано, что "определенная группа местных жителей напала на 35 полицейских, обеспечивающих безопасность строителей малой ГЭС в Панкисском ущелье, забросав их камнями, после чего было принято решение о вводе в ущелье дополнительных полицейских сил".
МВД сообщает, что группа граждан оказала сопротивление прибывшим полицейским, в результате чего пострадали полицейские и граждане, а также полицейская техника,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"В целом в результате столкновений повреждения получили 55 человек - 38 полицейских и 17 местных жителей. 23 полицейских до сих пор остаются в больнице города Телави", - говорится в заявлении МВД.
Как сообщалось, столкновения в Панкисском ущелье произошли в связи с протестом местных жителей против строительства у села Биркиани малой ГЭС. После прибытия в Панкисское ущелье министра внутренних дел Грузии Гиоргия Гахария обстановка разрядилась. Была достигнута договоренность о временном прекращении строительства станции и выводе из ущелья подразделений спецназа.
При этом министр заявил журналистам, что все, кто поднял руку на полицейских, будут выявлены и строго наказаны.