Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության կառուցվածքի փոփոխության նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼՒ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ կողմ քվեարկեց «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի և կից ներկայացված նախագծերի փաթեթին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց 71 կողմ և 40 դեմ ձայներով:
«Օպտիմալացման շնորհիվ մենք ուզում ենք ավելի քիչ ռեսուրսներով հասնել ավելի շատ արդյունքի, ավելի քիչ ռեսուրսներով հասնել ավելի մեծ արդյունքի»,- նշեց արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը:
Նախարարն անդրադարձավ նաև Ազգային անվտանգության ծառայությունն ու ոստիկանությունը նախարարություններ դարձնելու Նիկոլ Փաշինյանի խոստումներին:
«Մենք՝ իրավապաշտպաններս ու իրավաբաններս, գիտենք, որ կարծիքի ազատության իրավունքը ներառում է նաև կարծիքը ազատորեն փոխելու իրավունքը: Հանգամանքների փոփոխության պատճառով կարող է ձևավորվել նոր կարծիք: Սրանով մենք փաստում ենք մեր ժողովրդավարությունը և կոլեգիալ կառավարումով առաջնորդվելու պատրաստակամությունը»,- ասաց Զեյնալյանը:
«Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի և կից ներկայացված նախագծերի փաթեթին դեմ քվեարկեցին ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները:
Նախագծի ամբողջական  ընդունման դեպքում նոր կառավարությունը կունենա հետևյալ նախարարությունները.
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 8-ին հայտարարել էր, որ Սփյուռքի   նախարարության   փոխարեն այսուհետ կստեղծվի Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի պաշտոն վարչապետի աշխատակազմում: Հանձնակատարը կլինի վարչապետի ներկայացուցիչը Սփյուռքի հետ հարաբերություններում եւ վարչապետի անունից կհամակարգի կառավարության աշխատանքները սփյուռքի հետ հարաբերություններում:

YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. The bill on changing the structure of the Cabinet of Armenia has been adopted by first hearing with 71 lawmakers voting in favor and 40 lawmakers voting it down today at the 132-seat parliament.
“We seek to achieve more results with fewer resources through optimization,” said Minister of Justice Artak Zeynalyan.
Zeynalyan also addressed the campaigning suggestions of incumbent PM Nikol Pashinyan who was in favor of transforming the National Security Service and the National Police Force into ministries, something the governmental structural changes do not envisage now.
“We, lawyers and human rights activistst, know that the right of freedom of opinion includes also the right of freely changing an opinion. A new opinion can be developed because of changes in circumstances. With this we are stating our democracy and readiness to be guided by collegial management,” Zeynalyan said.
The two opposition factions – Lusavor Hayastan (Luminous Armenia) and Bargavatch Hayastan (Prosperous Armenia), voted down the bill, but it still passed by exceeding the required 53 votes.
The bill envisages the Cabinet being comprised of the following ministries:
Ministry of Defense
Ministry of Emergency Situations
Ministry of Justice
Ministry of Labor and Social Affairs
Ministry of Education, Science and Culture
Ministry of Nature Protection
Ministry of Healthcare
Ministry of Finance
Ministry of Economy
Ministry of Territorial Administration and Infrastructures
Ministry of High Tech Industry
Instead of the Diaspora Ministry there will be High Commissioner for Diaspora Affairs within the PM’s office.