Հայ ըմբիշները մտնում են գորգ հաղթանակի համար. Արսեն Հարությունյանն ապացուցեց, որ լավ պատրաստված մարզիկը հասնում է հաջողության
Հայ ըմբիշները մտնում են գորգ հաղթանակի համար. Արսեն Հարությունյանն
ապացուցեց, որ լավ պատրաստված մարզիկը հասնում է հաջողության
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը հայ երիտասարդ ըմբիշներից լավ արդյունքներ է ակնկալում: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Կուրղինյանը նշեց, որ հայ մարզիկները բոլորն էլ մտնում են գորգ հաղթանակի համար, իսկ արդյունքները ցույց կտան մեդալները: «Արսեն Հարությունյանն ապացուցեց, որ գոյություն չունի անուն, երկիր, այլ կա միայն լավ պատրաստված մարզիկ: Նույն էլ Վազգեն Թևանյանի դեպքում, երբ կարողացավ հաղթել աշխարհի ուժեղագույն ըմբիշներից մեկին»,- ասաց գլխավոր մարզիչը:
Ըստ Կուրղինյանի, հավաքականում կարող է սերնդափոխություն լինել, երիտասարդ ըմբիշները ունակ են լավ արդյունքի հասնել: «Մինչև «Տոկիո 2020»-ը կփորձենք անել ամեն ինչ, որպեսզի տղաները կարողանան լավ մասնակցել: Նրանք ունեն այդ հնարավորությունը և ոչ միայն նրանք, այլ նաև ամբողջ թիմը: Ես ոչ ոքի չեմ առանձնացնում: Մինչև Եվրոպական խաղերն ունենք հավաքներ, այդ ընթացքում կընտրենք այն մարզիկներին, որոնք կմեկնեն մրցմանը: Կախված անցկացրած մարտերից՝ կորոշվի, ով է լավագույնը»,- հավելեց նա:
Մարզիչները գոհ են թիմի բարոյահոգեբանական վիճակից, մարզիկների փոխհարաբերություններից: Կուրղինյանի խոսքով` առաջնայինը թիմային ոգին է` ոչ թե արդյունքները:
Ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականը Եվրոպական խաղերի 4 ուղեգիր է նվաճել` 57 կգ, 65կգ, 97կգ և 125 կգ քաշային կարգերում:
Հայաստանի ազատ ոճի հավաքականի կազմում  Բուխարեստում կայացած Եվրոպայի առաջնությունում միակ ոսկե մեդալը ապրիլի 10-ին նվաճել է 61 կգ քաշային Արսեն Հարությունյանը: Վազգեն Թևանյանը էլ Սերբիայում մարտի 9-ին դարձել էր մինչև 23 տարեկանների Եվրոպայի չեմպիոն:

Армянские борцы выходят на ковер для победы: Арсен Арутюнян доказал, что хорошо подготовленный спортсмен добивается успеха
Армянские борцы выходят на ковер для победы: Арсен Арутюнян доказал, что хорошо
подготовленный спортсмен добивается успеха
Главный тренер сборной Армении по вольной борьбе Абетнак Кургинян ожидает от молодых армянских борцов хороших результатов. На встрече с журналистами в пресс-центре «Арменпресс» Кургинян отметил, что все армянские спортсмены выходят на ковер для победы, а результаты показывают медали. “Арсен Арутюнян доказал, что не существует имени, страны, а есть только хорошо подготовленный спортсмен. То же самое в случае с Вазгеном Теваняном, который сумел победить одного из сильнейших борцов мира”, - сказал главный тренер.
По словам Кургиняна, в сборной может быть смена поколений, молодые борцы способны достичь хорошего результата. До “Токио – 2020” мы постараемся сделать все, чтобы ребята смогли бы хорошо участвовать. У них есть такая возможность и не только у них, но и у всей команды. Я никого не выделяю. До Европейских игр у нас еще есть сборы, за это время мы выберем тех спортсменов, которые отправятся на соревнование. В зависимости от проведенных боев, будет решено, кто же лучший”, - добавил он.
Тренеры довольны морально-психологическим состоянием команды, взаимоотношениями спортсменов. По словам Кургиняна, первостепенным является командный дух, а не результаты.
Сборная Армении по вольной борьбе завоевала 4 путевки на Европейские игры в весовых категориях 57 кг, 65 кг, 97 кг и 125 кг.
В составе сборной Армении по вольной борьбе на прошедшем в Бухаресте 10 апреля чемпионате Европы единственную золотую медаль завоевал Арсен Арутюнян (61 кг). А Вазген Теванян 9 марта в Сербии стал чемпионом Европы до 23 лет.