Հայաստան-Կանադա և Հայաստան-Շվեյցարիա խորհրդարանական բարեկամական խմբերը կղեկավարի Արման Եղոյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը կղեկավարի Հայաստան-Կանադա և Հայաստան-Շվեյցարիա բարեկամական խմբերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին պատգամավորը գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Պատիվ ունեմ հայտնել, որ Ազգային Ժողովի խորհրդի որոշմամբ ղեկավարելու եմ Հայաստան-Կանադա և Հայաստան-Շվեյցարիա բարեկամական խմբերը։ Ուժեղ խորհրդարանական ավանդույթներով այս երկու «լրիվ ժողովրդավարություններ»-ի և «ազատ տնտեսություններ»-ի հետ ունենք համագործակցության՝ դեռևս ամբողջությամբ չօգտագործված ներուժ։
Էգալիտարիզմը, ներառականությունը, պետական-մասնավոր սերտ համագործակցությունն ու սոցիալական արդարության ձգտումը կանադական քաղաքական մշակույթի ուսանելի տարրերն են:
Ուղիղ ժողովրդավարությունը, ուժեղ տեղական ինքնակառավարումը և ընդդիմության բացակայությունը, այո, այո, ընդդիմության բացակայությունը շվեյցարական քաղաքական համակարգի բնորոշիչ տարրերն են: Ուշադրության է արժանի նաև Շվեյցարիայի զինված ուժերի ունիկալ կառուցվածքն ու դրա դերը արդեն երկու հարյուրամյակ տևող շվեյցարական խաղաղության մեջ»,- գրել է Եղոյանը:

MP Arman Yeghoyan to head Armenia's parliamentary friendship groups with Canada and Switzerland
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. Member of Parliament Arman Yeghoyan from the ruling My Step faction will head the Armenia-Canada and Armenia-Switzerland parliamentary friendship groups.
“I have the honor to inform that at the decision of the National Assembly Council I will lead the Armenia-Canada and Armenia-Switzerland friendship groups,” Yeghoyan said on Facebook.
Arman Yeghoyan also serves as chair of the parliamentary committee on European integration affairs.
“With these two “direct democracies” and “free economies” with strong parliamentary traditions we have a potential of cooperation still untapped.
Egalitarianism, inclusiveness, close public sector-private sector cooperation and aspiration for social justice are the elements of the Canadian political culture that carry a lesson.
Direct democracy, strong local self-governance and absence of opposition, yes, indeed absence of opposition are the Swiss political system’s features. The unique structure of the Armed Forces of Switzerland and its role in the Swiss peace that lasts already for two centuries is also worthy of attention,” Yeghoyan said.