Տիմոշենկոն հորդորել Է Պորոշենկոյին եւ Զելենսկուն՝ չխարխլել հարգանքը նախագահի պաշտոնի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Բատկիվշչինա» կուսակցության առաջնորդ եւ Ուկրաինայի Գերագույն ռադայում համանուն խմբակցության ղեկավար Յուլյա Տիմոշենկոն հորդորել Է պետության գործող ղեկավար Պյոտր Պորոշենկոյին եւ նախագահի թեկնածու Վլադիմիր Զելենսկուն՝ հարգել նախագահի կարգավիճակը: Նախագահի նախկին թեկնածու Տիմոշենկոն այս ուղերձով հանդես Է եկել Պորոշենկոյի եւ Զելենսկու միջեւ ապրիլի 11-ի ուշ երեկոյան «1+1» ալիքի ուղիղ եթերում տեղի ունեցած խոսքակռվի կապակցությամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն չպետք Է մասնակցի ուրիշի շոուին, իսկ նրա մրցակից Վլադիմիր Զելենսկուն հարկ Է դադարեցնել նախագահական կարգավիճակի պատվի ու հպարտության խարխլումը»,-Facebook-ում դիմել Է Տիմոշենկոն պետության ղեկավարի երկու թեկնածուներին: «Այժմ ես ցանկանում եմ դիմել Պյոտր Ալեքսեեւիչին: Ես գիտեմ, որ Ուկրաինայում մարդկանց մի մասը հավատում Է այն բանին, որ դուք բարի գործեր եք արել մեր երկրի համար: Ուստի Ձեզ համար այս ծանր պահին ես պարզապես խորհուրդ եմ տալիս Ձեզ՝ ուրիշի շոուի մաս չդառնալ, պահել նախագահական նշաձողը եւ, որքան Էլ դժվար լինի, պաշտպանել նախագահի պաշտոնի կարգավիճակը եւ պետության կարգավիճակը»,-ասել Է Տիմոշենկոն:
Նա դիմել Է նաեւ Զելենսկուն: «Եթե Դուք երազում եք զբաղեցնել այդ պաշտոնը (պետության ղեկավարի), պահպանեք այդ պաշտոնի պատիվն ու արժանապատվությունը: Կարիք չկա մարտեր սարքել դրա շուրջ: Կարիք չկա նախագահ դառնալու իրավունքի համար պայքարում ոչնչացնել նախագահական կարգավիճակի պատիվն ու հպարտությունը»,-ընդգծել Է Տիմոշենկոն: Նրա խոսքով՝ երբ Զելենսկին «փաստորեն հեռախոսափողը նետեց գործող նախագահի դեմքին», ինքը «տեսավ, թե դա ինչ սթրես Էր նախագահի համար»: «Իմանալով նրա առողջական խնդիրների մասին… Նրա բերանը չորացավ, եւ նա չկարողացավ շարունակել խոսքը…Հարկավոր Է պարզապես մարդ լինել»,-ընդգծել Է Տիմոշենկոն՝ հորդորելով «կարողանալ ժամանակին մի կում ջուր տալ միմյանց եւ անցնել «Ուկրաինայի վերածնմանն ու արարմանը»:
Ապրիլի 11-ի երեկոյան Պորոշենկոն եկել Է Զելենսկու նկատմամբ լոյալ «1+1» հեռուստաալիք եւ նրան բանավեճի կանչել «հենց հիմա»: Զելենսկին հաղորդմանը միացել Է հեռախոսով եւ հայտնել, որ գտնվում Է Փարիզում: Նա ասել Է, որ ապրիլի 12-ին հանդիպում Է ունենալու Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Միաժամանակ ստուդիայում սկսել Է խոսել նաեւ Պորոշենկոն՝ հայտնելով, որ ինքն ուրբաթ օրը նույնպես հանդիպում Է ունենալու Մակրոնի հետ: Կարճատեւ խոսքակռվից հետո Զելենսկին ընդհատել Է խոսակցությունը եւ նետել հեռախոսափողը: Ավելի ուշ Զելենսկու շտաբում նրա պահվածքն արդարացրել են այն բանով, որ նրա վրա «մեծ ծավալի կեղտ Է թափվում»: Ուկրաինայի նախագահական ընտրությունների առաջին փուլում Զելենսկին հավաքել Է ընտրողների ձայների 30,24 տոկոսը, Պորոշենկոն՝ 15,95 տոկոս, Տիմոշենկոն՝ 13,40 տոկոսը: Ընտրությունների՝ ապրիլի 21-ին կայանալիք երկրորդ փուլում նախագահի պաշտոնի համար պայքարելու են Պորոշենկոն եւ Զելենսկին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Тимошенко призвала Порошенко и Зеленского не подрывать уважение к статусу президента
Лидер партии "Батькивщина" и глава одноименной фракции в Верховной раде Украины Юлия Тимошенко призвала действующего главу государства Петра Порошенко и кандидата в президенты Владимира Зеленского уважать статус президента. Такое обращение экс-кандидат в президенты Тимошенко сделала в связи с перепалкой Порошенко и Зеленского в четверг поздним вечером в прямом эфире канала "1+1".
"Президенту Петру Порошенко не нужно участвовать в чужом шоу, а его сопернику Владимиру Зеленскому следует перестать уничтожать честь и гордость президентского статуса", - обратилась Тимошенко к обоим кандидатам на выборах главы государства в Facebook, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Я сейчас хочу обратиться к Петру Алексеевичу (Порошенко). Я знаю, что часть людей на Украине верит в то, что вы сделали часть добрых дел для нашей страны. И потому в это тяжелое для вас время я просто советую вам не становиться частью чужого шоу. Держать президентскую планку. И как бы трудно ни было, защитить статус поста президента и статус государства", - сказала она.
Обратилась она и к Зеленскому. "Если вы мечтаете занять эту должность (главы государства), берегите достоинство и честь этой должности. Не нужно устраивать бои вокруг нее. И не нужно в борьбе за право стать президентом уничтожать честь и гордость президентского статуса", - подчеркнула Тимошенко.
По ее словам, когда Зеленский "бросил трубку практически в лицо действующему президенту", она "увидела, какой это был стресс для президента". "Зная о его проблемах со здоровьем... У него просто пересохло во рту и он не мог дальше говорить... Нужно просто быть людьми", - подчеркнула Тимошенко, призвав "уметь вовремя подать друг другу глоток воды" и перейти к "возрождению и созиданию Украины".
В четверг вечером Порошенко пришел на лояльный к Зеленскому телеканал "1+1" и вызвал его на дебаты "прямо сейчас". Тот подключился по телефону и сообщил, что находится в Париже. Он сказал, что в пятницу у него встреча с президентом Франции Эмманюэлем Макроном. Одновременно в студии начал говорить и Порошенко, сообщив, что у него в пятницу тоже состоится встреча с Макроном. После непродолжительных перепалок Зеленский оборвал разговор и бросил трубку. Позднее в штабе Зеленского оправдали его поведение тем, что на него "выливается большой объем грязи".
В первом туре президентских выборов Зеленский набрал 30,24% голосов избирателей, Порошенко - 15,95%, Тимошенко - 13,40%. Во втором туре 21 апреля за президентскую булаву будут бороться Зеленский и Порошенко.