Արցախում հանցագործությունների թիվը նվազել է.Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել քննարկում ԱՀ ոստիկանապետի մասնակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Ազգային ժողովի պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 12-ին Ոստիկանապետ Իգոր Գրիգորյանի առաջարկությամբ հրավիրել է ընդլայնված կազմով քննարկում՝ ոստիկանության համակարգում կատարվող բարեփոխումները ներկայացնելու և հասարակության շրջանում ոլորտին առնչվող հարցերը պարզաբանելու նպատակով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից, հանձնաժողովի նախագահ Ժաննա Գալստյանը նշել է, որ ներկայիս հանդիպումը կազմակերպվել է նախորդ քննարկման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն:
ԱՀ ոստիկանության պետ Իգոր Գրիգորյանը, խոսելով 2018թ. համակարգի գործունեության մասին և անդրադառնալով հանցագործությունների ցուցանիշներին, հավելել է, որ 2017թ. դրանց թիվը կազմել է 766, 2018-ին՝ 739, այդպիսով նվազելով 27-ով: Բացահայտումները կազմել են 97,8 տոկոս: 2019թ-ի արդյունքներով չբացահայտված հանցագործություն չկա:
Ներկայացնելով համակարգում իրականացվող բարեփոխումները՝ ոստիկանապետը առանձնացրել է շրջաններում անձնագրային ծառայության բարելավմանն ուղղված աշխատանքները՝ վստահեցնելով, որ երկու ամսվա ընթացքում այդ ծառայությունը ամբողջությամբ հասանելի կլինի հանրապետության բոլոր շրջաններում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև պատգամավոր Հայկ Խանումյանի՝ մի քանի օր առաջ ոստիկանական համակարգին ուղղված մեղադրանքներին: Մանրամասնելով իր հայտարարությունը՝ պատգամավորը նշել է, որ այն արվել է ձեռքի տակ ունենալով որոշ տվյալներ և բողոքներ: Հայկ Խանումյանը, ողջունելով ոստիկանական համակարգում վերջին ամիսներին կատարվող բարեփոխումները, առաջարկել է օգտագործել խորհրդարանական վերահսկողության միջոցները՝ առկա խնդիրները լուծելու նպատակով:
Ոստիկանապետ Իգոր Գրիգորյանը պատրաստակամություն է հայտնել շուրջօրյա ռեժիմում աշխատել պատգամավորների հետ՝ ունեցած տեղեկությունները ճշտելու և համապատասխան լուծումներ տալու համար:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների ղեկավարներ:

В Национальном собрании Арцаха состоялось заседание при участии начальника Полиции
Постоянная комиссия Национального собрания по вопросам обороны, безопасности и правопорядка 12-го апреля по инициативе начальника Полиции Республики Арцах Игоря Григоряна созвала расширенное заседание для представления реформ в системе полиции и прояснения вопросов, связанных с общественностью.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Арцаха, председатель комиссии Жанна Галстян отметила, что текущая встреча была организована в соответствии с договоренностью, достигнутой в ходе предыдущего заседания.
Начальник Полиции Республики Арцах Игорь Григорян, говоря о деятельности системы полиции и, ссылаясь на уровень преступности, добавил:
"В 2017 году число преступлений составило 766, в 2018 году - 739, таким образом, снизившись на 27. Уровень  раскрытия преступлений составил 97,8%. По итогам 2019 года нераскрытых преступлений нет".
Представляя реформы, проведенные в системе, начальник Полиции рассказал о работах, направленных на улучшение паспортной службы в регионах, заверив, что в течение двух месяцев эта служба будет полностью доступна во всех регионах республики.
В ходе встречи также было упомянуто обвинение, выдвинутое несколько дней назад депутатом Айком Ханумяном против полицейской системы. Ссылаясь на свое заявление, депутат отметил, что оно было составлено по имеющимся некоторым данным и жалобам. Айк Ханумян, одобряя недавнюю реформу полицейской системы, предложил использовать меры парламентского контроля для решения существующих проблем.
Начальник Полиции Игорь Григорян выразил готовность работать с депутатами с целью уточнения информации и принятия соответствующих решений.
Во встрече приняли участие председатель Национального собрания Ашот Гулян, заместитель председателя НС Ваграм Балаян, а также руководители постоянных комиссий и фракций НС.