ԱԺ-ն ընդունեց սեղմված բնական գազի ակցիզային հարկման նպատակով կիրառվող չափման միավորը խմ-ի փոխարեն կգ-ով հաշվելու մասին նախագիծը
ԱԺ-ն ընդունեց սեղմված բնական գազի ակցիզային հարկման նպատակով կիրառվող
չափման միավորը խմ-ի փոխարեն կգ-ով հաշվելու մասին նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց սեղմված բնական գազի ակցիզային հարկման նպատակով կիրառվող չափման միավորը խմ-ի փոխարեն կգ-ով հաշվելու մասին օրենքի նախագիծը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության ներկայացրած Հարկային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծն ընդունվեց խորհրդարանի ապրիլի 9-ի նիստում:
ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը տեղեկացրեց, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո նախագծի վերաբերյալ առաջարկներ չեն եղել: «Նախագծի կարգավորման առարկան վերաբերում է ակցիզային հարկով հարկման նպատակով սեղմված բնական գազի իրացման ծավալների հաշվառման, չափման միավորին: Գործող օրենսդրությամբ այդ չափման միավորը խմ-ն է, նախագծով առաջարկվում է անցում կատարել կիլոգրամի: Նախատեսվում է, որ օրենքն ամբողջությամբ ընդունվելու պարագայում կարգավորումն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակման օրը ներառող ամսվան հաջորդող ամսվա 1-ից»,-ասաց Պողոսյանը:

Парламент Армении принял законопроект о замене подсчета единицы измерения, применяемой для акцизного налогообложения сжатого природного газа куб. м на кг
Парламент Армении принял законопроект о замене подсчета единицы измерения,
применяемой для акцизного налогообложения сжатого природного газа куб. м на кг
Национальное Собрание РА во втором чтении и полностью приняло проект закона о замене подсчета единицы измерения, применяемой с целью акцизного налогообложения на сжатый природный газ  куб. м на кг. Как передает «Арменпресс», представленный правительством проект О внесении изменений в Налоговый кодекс был принят на заседании парламента 9 апреля.
Замминистра финансов РА Арман Погосян сообщил, что после принятия проекта в первом чтении предложений по проекту не было.
“Вопрос регулирования проекта относится к единице учета измерения объемов реализации сжатого природного газа в целях налогообложения акцизным налогом. По действующему законодательству этой единиойа измерения был кубический метр, проектом предлагается перейти на килограмм. Планируется, что в случае принятия закона полностью, регулирование вступит в силу с 1 числа месяца, следующего за месяцем, включающим день официального опубликования”,-сказал Погосян.