Իտալական կազմակերպությունը հետաքրքրված է Հայաստանում ճանապարհաշինական ծրագրերով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանն ընդունել է «B&P Merchant Bank Per le Imprese» կազմակերպության նախագահ Լուիջի Բոնանդինիի գլխավորած պատվիրակությանը։ ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունից «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին, որ ներկայացնելով Հայաստան այցի նպատակը՝ իտալացի գործարարը նշել է, որ իտալական 400 ձեռնարկություններում ունի բաժնեմաս և ցանկություն ունի համագործակցության լայն շրջանակներ ստեղծել նաև Հայաստանում։ Նա նշել է, որ իր ընկերությունը, ի թիվս այլ ոլորտների, մասնագիտացած է նաև ենթակառուցվածքների՝ ճանապարհների, կամուրջների, թունելների, օդանավակայանների շինարարության գործում:
Հակոբ Արշակյանը, ողջունելով հյուրին, նշել է, որ ներկայում Հայաստանում բազմաթիվ մեծ նախագծեր են իրականացվում, որոնք կարող են հետաքրքրել իտալական կազմակերպություններին։ Նախարարն առանձնակի կարևորել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի շինարարությունը, ներկայացրել դրա տարածաշրջանային նշանակությունը։ Նա ընդգծել է հատկապես Տրանշ 4-ի՝ Սիսիան-Քաջարան հատվածի կարևորությունը, ներկայացրել շինարարության ընթացքի հետ կապված մի շարք մանրամասներ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հետագա համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նախագծի վերաբերյալ համապատասխան փաստաթղթերի և տեղեկատվության տրամադրումից հետո կազմակերպել մասնագիտական երկկողմ քննարկում: Հակոբ Արշակյանը ողջունել է իտալացի գործընկերների հետաքրքրվածությունը հայաստանյան շուկայում, ընդգծել, որ թե՛ քաղաքական, և թե՛ տնտեսական իմաստով նախարարությունը բաց է քննարկումների համար:

Итальянская компания заинтересована в дорожно-строительных проектах в Армении
Министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Акоп Аршакян принял делегацию во главе с президентом организации «B&P MerchantBankPerleImprese» Луиджи Бонандини.
Как сообщили “Арменпресс” в пресс-службе Министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении, итальянский бизнесмен представляя цель визита в Армению, отметил, что имеет долю в 400 итальянских предприятиях и желает создать сотрудничество и с Арменией. Он отметил, что его компания, в числе других сфер, специализируется также на строительстве инфраструктур: дорог, мостов, тоннелей, аэропортов.
Акоп Аршакян, приветствуя гостя, отметил, что в настоящее время в Армении реализуется множество крупных проектов, которые могут заинтересовать итальянские организации. Министр особо отметил важность строительства дороги “Север-Юг”, представил его региональное значение. Он особо подчеркнул важность  4-го транша участка Сисиан-Каджаран, представил ряд деталей, связанных с ходом строительства.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся дальнейшего сотрудничества. Была достигнута договоренность после предоставления соответствующих документов и информации о проекте, организовать двустороннее профессиональное обсуждение. Акоп Аршакян приветствовал заинтересованность итальянских коллег на армянском рынке, подчеркнул, что как в политическом, так и в экономическом смысле министерство открыто для обсуждений.