Նախագահ Արմեն Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Իրաքի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Իրաքի Հանրապետության նախագահ Բարհամ Սալեհին՝ մարտի 21-ին Մոսուլում տեղի ունեցած ողբերգական պատահարի առնչությամբ, որը բազմաթիվ մարդկային կյանքեր է խլել:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Արմեն Սարգսյանն իր ցավակցությունն ու վշտակցությունն է հայտնել Իրաքի նախագահին, իսկ զոհվածների ընտանիքներին և հարազատներին մաղթել համբերություն և ոգու արիություն:

President Sarkissian offers condolences to Iraqi president on deadly Mosul incident
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. Armenian President Armen Sarkissian has expressed condolences to Iraqi President Barham Salih on the March 21 “tragic incident that took place in Mosul, claiming numerous human lives”, Sarkissian’s Office said in a news release.
“Armen Sarkissian expressed his condolences and sympathy to the Iraqi president, wishing patience and fortitude to the families and friends of the victims”.
Nearly 100 people have drowned after a ferry capsized in the Tigris River near Mosul in Iraq on March 21.