Թերեզա Մեյը պատգամավորներին մեղադրել Է Brexit-ը սաբոտաժի ենթարկելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը, Դաունինգ-սթրիթում ելույթ ունենալով մամուլի առջեւ, հայտարարել Է, որ Brexit-ի ժամկետն ավելի շատ չի երկարացնելու, քան մինչեւ հունիսի 30-ը: Նա բացառել Է երկրորդ հանրաքվեի անցկացումը եւ պատգամավորներին մեղադրել Է Brexit-ի վերաբերյալ այնքան անհրաժեշտ որոշումն ընդունել չցանկանալու մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
«Այս հետաձգումը անձնական մեծ ափսոսանք Է առաջացնում ինձանում»,- ասել Է Մեյը, հավաստելով, որ մարտի 29-ին Մեծ Բրիտանիան դուրս չի գա ԵՄ-ից, ինչպես պլանավորված Էր այն պայմանագրով, որը համաձայնեցվել Է Բրյուսելի հետ: «Ես մեծապես հուսով եմ, որ օրենսդիրները կգտնեն պայմանագիրը պաշտպանելու միջոցը, որը ես կնքել եմ ԵՄ-ի հետ: Եվ ես օր ու գիշեր շարունակելու եմ աշխատել, որպեսզի ապահովեմ այդ պայմանագրի աջակցությունը»,- ասել Է Մեյը: «Եվ ես պատրաստ չեմ Brexitն ավելի շատ հետաձգել, քան մինչեւ հունիսի 30-ը»,- հավելել Է վարչապետը: Խորհրդարանականների համար եկել Է որոշումն ընդունելու ժամանակը, ասել Է Մեյը, նշելով, որ մինչ այժմ խորհրդարանը ընդունակ չեղավ դա անել:
«Առայժմ խորհրդարանը հնարավոր ամեն ինչ արել Է, որպեսզի խույս տա որոշումն ընդունելուց»,- հայտարարել Է Մեյը՝ վերստին ստեղծված իրադրության համար մեղքը բարդելով Համայնքների պալատի վրա: Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը դիմել Է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկին՝ խնդրելով Brexit-ը 2019 թվականի մարտի 29-ից տեղափոխել հունիսի 30: Բրյուսելը պատասխանել Է, որ ԵՄ-ն կհամաձայնի միայն կարճ ժամանակով հետաձգել Brexit-ը այն դեպքում, եթե բրիտանական խորհրդարանը հաջորդ շաբաթ հավանություն տա Եվրամիությունից Բրիտանիայի դուրս գալու պայմանագրին: Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը մարտի 20-ին հայտարարել Է, որ կարճաժամկետ հետաձգումը, ինչի մասին խնդրել Է Թերեզա Մեյը, հնարավոր Է: Երկարացման ժամկետը դեռ պետք Է քննարկվի, հայտնել Է նա լրագրողներին Բրյուսելում: Տուսկի խոսքով՝ ԵՄ-ի անդամ 27 երկրները կարող են համաձայնել հետաձգմանը, բայց դա կախված կլինի Համայնքների պալատում դուրս գալու մասին պայմանագրի շուրջ նոր քվեարկության արդյունքներից, որը ձեռք Է բերվել Լոնդոնի եւ Բրյուսելի միջեւ:

"Парламент уходит от решения". Тереза Мэй обвинила депутатов в саботаже "брексита"
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй заявила в среду вечером, выступая на Даунинг-стрит перед прессой, что не будет продлевать срок "брексита" дальше, чем до 30 июня. Она исключила проведение второго референдума и обвинила депутатов парламента в том, что они не хотят принять столь необходимое решение по "брекситу".
"Эта задержка вызывает у меня большое личное сожаление", - сказала Тереза Мэй, подтвердив, что 29 марта Великобритания не выйдет, как планировалось, из ЕС в соответствии с договором, который был согласован с Брюсселем.
"Я очень надеюсь, что законодатели найдут способ поддержать договор, который я заключила с ЕС. Договор, который отвечает итогам референдума и является наилучшим, о котором можно было договориться, - заверила она. - И я буду продолжать работать день и ночь, чтобы заручиться поддержкой этого договора".
"Но я не готова отложить "брексит" дальше, чем до 30 июня", - добавила премьер-министр.
Настало время для парламентариев принять решение, сказал Мэй, отметив, что до сих пор парламент был не способен это сделать,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
"Пока парламент делал все возможное, чтобы уйти от принятия решения", - заявила Мэй, вновь возложив вину за создавшуюся ситуацию на Палату общин.
Ранее премьер-министр Британии Тереза Мэй направила президенту Евросовета Дональду Туску просьбу перенести "брексит" с 29 марта на 30 июня 2019 года.
Брюссель ответил, что ЕС согласится отложить "брексит" на короткий срок только в том случае, если британский парламент одобрит на следующей неделе договор о выходе Британии из Евросоюза.
Президент Евросовета Дональд Туск заявил в среду, что кратковременная отсрочка, о которой попросила Тереза Мэй, возможна. Срок продления еще подлежит обсуждению, сообщил он журналистам в Брюсселе.
По словам Туска, 27 стран-членов ЕС могут согласиться на отсрочку, но это будет зависеть от итогов нового голосования в Палате общин по договору о выходе, достигнутому между Лондоном и Брюсселем.