Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը մարտի 13-ին  ընդունել է Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի (ԵԿԶՀ) պատվիրակությանը՝ գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Անդրեյ Շիռոկովի գլխավորությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետի գրասենյակից, ողջունելով հյուրերին՝ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ համագործակցությունը ԵԿԶՀ-ի հետ դրական արդյունքներ է գրանցել և առկա են զգալի հնարավորություններ այն էլ ավելի խորացնելու և ընդլայնելու համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Անդրեյ Շիռոկովը ասել է, որ ԵԿԶՀ-ն այս տարի նշում է իր կազմավորման 10 ամյակը, որի ընթացքում իրականցվել են կարևոր ծրագրեր հիմնադրամի մասնակից-պետությունների տնտեսական զարգացմանը և կայունացմանը նպաստելու համար: Նա նաև հույս է հայտնել, որ հիմնադրամի ներդրումային պորտֆելը Հայաստանում էլ ավելի կաճի:
Փոխվարչապետն անդրադարձել է կառավարության բարեփոխումներին և զարգացման առաջնահերթություններին՝ մատնանշելով, որ Հայաստանը որդեգրել է ներառական տնտեսական աճի քաղաքականությունը, ինչը ենթադրում է, որ իրականացվող և առաջիկայում իրականացվելիք նախաձեռնությունները պետք է տեղ գտնեն այդ գաղափարախոսության շրջանակներում:
Զրուցակիցները քննարկել են ճանապարհաշինության (մասնավորապես Հյուսիս-Հարավ մայրուղու) և ջրամբարաշինության ու ոռոգման համակարգերի ոլորտներում հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի ընթացքը, ինչպես նաև անդրադարձել նոր ուղղություններով համագործակցության հետագա հեռանկարներին:

Тигран Авинян принял делегацию Евразийского фонда стабилизации и развития
Вице-премьер Тигран Авинян 13 марта принял делегацию Евразийского фонда стабилизации и развития во главе с исполняющим обязанности исполнительного директора Андреем Широковым.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе вице-премьера Армении, Тигран Авинян, приветствуя гостей, отметил, что сотрудничество с ЕФСР уже дает положительные результаты и имеются значительные возможности для его дальнейшего углубления и расширения.
Поблагодарив за прием, Андрей Широков сказал, что ЕФСР в этом году отмечает 10-летие своего образования, за это время были реализованы важные программы по содействию экономическому развитию и стабилизации государств-участников фонда. Он также выразил надежду, что инвестиционный портфель фонда в Армении  может возрасти.
Вице-премьер-министр коснулся реформ правительства и приоритетов развития, отметив, что Армения взяла на вооружение политику инклюзивного экономического роста, что предполагает, что осуществляемые и предстоящие реформы должны найти место в рамках этой идеологии.
В ходе встречи была обсуждена реализация программ, осуществляемых при содействии фонда в сферах дорожного строительства (в частности, магистрали Север-Юг) и строительства водохранилищ и оросительных систем, а также была затронута тема дальнейших перспектив сотрудничества по новым направлениям.