Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը մարտի 13-ին  ընդունել է Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի (ԵԿԶՀ) պատվիրակությանը՝ գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Անդրեյ Շիռոկովի գլխավորությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետի գրասենյակից, ողջունելով հյուրերին՝ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ համագործակցությունը ԵԿԶՀ-ի հետ դրական արդյունքներ է գրանցել և առկա են զգալի հնարավորություններ այն էլ ավելի խորացնելու և ընդլայնելու համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Անդրեյ Շիռոկովը ասել է, որ ԵԿԶՀ-ն այս տարի նշում է իր կազմավորման 10 ամյակը, որի ընթացքում իրականցվել են կարևոր ծրագրեր հիմնադրամի մասնակից-պետությունների տնտեսական զարգացմանը և կայունացմանը նպաստելու համար: Նա նաև հույս է հայտնել, որ հիմնադրամի ներդրումային պորտֆելը Հայաստանում էլ ավելի կաճի:
Փոխվարչապետն անդրադարձել է կառավարության բարեփոխումներին և զարգացման առաջնահերթություններին՝ մատնանշելով, որ Հայաստանը որդեգրել է ներառական տնտեսական աճի քաղաքականությունը, ինչը ենթադրում է, որ իրականացվող և առաջիկայում իրականացվելիք նախաձեռնությունները պետք է տեղ գտնեն այդ գաղափարախոսության շրջանակներում:
Զրուցակիցները քննարկել են ճանապարհաշինության (մասնավորապես Հյուսիս-Հարավ մայրուղու) և ջրամբարաշինության ու ոռոգման համակարգերի ոլորտներում հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի ընթացքը, ինչպես նաև անդրադարձել նոր ուղղություններով համագործակցության հետագա հեռանկարներին:

Deputy PM Avinyan receives delegation of Eurasian Fund for Stabilization and Development
YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister of Armenia Tigran Avinyan on March 13 received the delegation of the Eurasian Fund for Stabilization and Development (EFSD) led by acting executive director of the Fund Andrey Shirokov, the deputy PM’s Office told Armenpress.
Welcoming the guests the deputy PM said the cooperation with the EFSD has recorded positive results, and there are great opportunities to further deepen and expand it.
In his turn Andrey Shirokov thanked for the reception and stated that this year the EFSD is celebrating its 10th anniversary, and during this period key programs have been implemented aimed at contributing to the economic development and stabilization of the Fund’s participating states. He expressed hope that the Fund’s investment portfolio will further grow in Armenia.
Deputy PM Avinyan touched upon the government’s reforms and development priorities, stating that Armenia has adopted a policy of inclusive economic growth, which supposes that the ongoing and upcoming initiatives should find a place within this ideology.
The officials also discussed the process of projects being implemented by the Fund’s assistance, as well as touched upon the further cooperation prospects in new directions.