ՀՀ առողջապահության նախկին փոխնախարարը ձերբակալվել է պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու կասկածանքով
ՀՀ առողջապահության նախկին փոխնախարարը ձերբակալվել է պաշտոնեական
լիազորությունները չարաշահելու կասկածանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում հայտնաբերված չարաշահումների դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձերբակալվել է ՀՀ առողջապահության նախկին փոխնախարար Վ.Պողոսյանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ավելի վաղ քննչական կոմիտեն տեղեկացրել է, որ «Տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում իրականացված աուդիտորական ուսումնասիրության արդյունքում ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձ հանդիսացող նախկին աշխատակիցների կողմից առերևույթ կատարված մի շարք չարաշահումների դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում բազմաթիվ չարաշահումներ են ի հայտ եկել, պարզվել ֆինանսական բնույթի առերևույթ չարաշահումներ կատարած անձանց ինքնությունը, ժամանակահատվածը և մեխանիզմը:
Քննությամբ պարզվել է, որ հիշյալ չարաշահումները կատարվել են 2014-2018թթ. ընկած ժամանակահատվածում:
Տվյալներ են ձեռք բերվել՝ վերոնշյալ չարաշահումների դեպքերին ՀՀ առողջապահության նախկին փոխնախարարի առնչության վերաբերյալ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վ.Պողոսյանը, 2011թ. դեկտեմբերից մինչև 2016թ. նոյեմբեր   ընկած ժամանակահատվածում  զբաղեցնելով ՀՀ առողջապահության նախարարի՝ ՄԻԱՎ-ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման ու բժշկական օգնության կազմակերպման, ՀՀ տարածքում «ՄԻՎ-ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման և տուբերկուլոզի դեմ պայքարի գլոբալ հիմնադրամ»-ի ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերի իրականացման բնագավառում նախարարության աշխատանքները համակարգող տեղակալի պաշտոնը, առերևույթ չարաշահել է պաշտոնեական լիազորությունները: Վերջինս 2019թ. մարտի 7-ին ձերբակալվել է՝ նշված հանցագործությունը կատարելու կասկածանքով:

Экс-замминистра здравоохранения Армении задержан по подозрению в злоупотреблении должностными полномочиями
Экс-замминистра здравоохранения Армении задержан по подозрению в злоупотреблении
должностными полномочиями
По уголовному делу, по факту злоупотреблений, выявленных в ГНКО  “Национальный центр по борьбе с туберкулезом”, расследуемому в Абовянском следственном отделе Котайкского областного управления Следственного комитета РА, задержан бывший заместитель министра здравоохранения РА В. Погосян. Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении по информации и связям с общественностью СК Армении.
Ранее Следственный комитет сообщил, что в результате аудиторского исследования, проведенного в ГНКО “Национальный центр по борьбе с туберкулезом”, по факту ряда видимых злоупотреблений бывшими сотрудниками, являющимися должностными лицами ГНКО, возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 179 и части 1 статьи 308 УК РА.
В результате предпринятых крупномасштабных следственных и процессуальных действий выявлено множество злоупотреблений, установлены личности, время и механизмы совершенных  злоупотреблений финансового характера.
Следствие установило, что указанные злоупотребления были совершены за период  2014 - 2018гг.
Были выявлены данные о причастности бывшего замминистра здравоохранения Армении к вышеуказанным злоупотреблениям.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что В. Погосян с декабря  2011 г. по ноябрь 2016 г., занимая должность заместителя министра здравоохранения Армении, координирующего работу министерства в области реализации программы, осуществляемой при финансировании Глобального фонда  “Организация профилактики и медицинской помощи при ВИЧ-СПИД, профилактика ВИЧ-СПИД и борьба с туберкулезом на территории РА”, злоупотребил должностными полномочиями.  7 Марта  2019г. он был задержан по подозрению в совершении указанного преступления.