Նիկոլ Փաշինյանը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար չի տեսնում լավատեսության հիմք
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի իշխանությունների դիրքորոշումը որևէ հնարավորություն չի թողնում հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին լրջորեն խոսելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Իրանի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ներկաներից մեկի հարցին:
«Թուրքիան շարունակաբար մեր երկկողմ հարաբերությունները կապում է Ղարաբաղի հարցի, այսինքն՝ Հայաստան-Ղարաբաղ-Ադրբեջան հարաբերությունների հետ: Հետևաբար, քանի դեռ այսպիսին է իրավիճակը, ցավոք, մենք լավատեսության հիմք չենք կարող ունենալ: Չնայած մենք ասել ենք և ասում ենք, որ պատրաստ ենք առանց նախապայմանների այդ հարաբերությունները քննարկել, բայց սա նշանակում է, որ Թուրքիան նույնպես պետք է չունենա նախապայմաններ, իսկ այսօր նա ունի նախապայման, որը կապված է Ղարաբաղի հարցի հետ»,- ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
Այդ համատեքստում վարչապետը նշեց, որ ՀՀ իշխանության համար չափազանց կարևոր է ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդիրը: «Բայց հիմա հարց կարող է առաջանալ՝ դուք ասում եք պատրաստ եք առանց նախապայմանների հարաբերությունների, Թուրքիային մեղադրում եք նախապայման ունենալու մեջ, հիշատակում եք Ցեղասպանության մասին, արդյոք դա նախապայման չէ՞: Մենք շատ հստակ ասում ենք, որ Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը ոչ թե Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների հարց է, այլ ցեղասպանությունների դեմ պայքարի և գլոբալ անվտանգության օրակարգի հարց է, և Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հետապնդումը մենք համարում ենք մեր ներդրումը գլոբալ անվտանգության և ցեղասպանությունների դեմ գլոբալ պայքարի հարցում: Մենք շարունակելու ենք հետապնդել Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Никол Пашинян не оптимистичен в вопросе нормализации армяно-турецких отношений
Позиция турецких властей не дает возможности всерьез говорить об армяно-турецких отношениях. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с представителями армянской общины Ирана.
«Турция постоянно связывает наши двусторонние отношения с карабахской проблемой, то есть отношения Армения-Карабах-Азербайджан. Следовательно, пока это так, к сожалению, у нас не может быть оснований для оптимизма. Хотя мы говорили и говорим, что готовы обсуждать эти отношения без предварительных условий, но это означает, что и у Турции не должно быть предварительных условий. А сегодня у нее есть предварительное условие, связанное с карабахской проблемой», - подчеркнул премьер-министр.
В этом контексте премьер-министр отметил, что вопрос международного признания геноцида чрезвычайно важен для властей Армении. «Но теперь может возникнуть вопрос: вы говорите, что готовы без каких-либо предварительных условий, вы обвиняете Турцию в наличии предварительного условия, и упоминаете Геноцид. Не является ли это предварительным условием? Мы четко заявляем, что проблема международного признания Геноцида - это не вопрос отношений между Арменией и Турцией, а проблема борьбы с геноцидами и глобальной повестки дня в области безопасности, и преследование цели международного признания Геноцида армян мы считаем своим вкладом в глобальную безопасность и глобальную борьбу с геноцидами. Мы продолжим добиваться признания Геноцида армян», - сказал Никол Пашинян.