Նիկոլ Փաշինյանը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար չի տեսնում լավատեսության հիմք
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի իշխանությունների դիրքորոշումը որևէ հնարավորություն չի թողնում հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին լրջորեն խոսելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Իրանի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ներկաներից մեկի հարցին:
«Թուրքիան շարունակաբար մեր երկկողմ հարաբերությունները կապում է Ղարաբաղի հարցի, այսինքն՝ Հայաստան-Ղարաբաղ-Ադրբեջան հարաբերությունների հետ: Հետևաբար, քանի դեռ այսպիսին է իրավիճակը, ցավոք, մենք լավատեսության հիմք չենք կարող ունենալ: Չնայած մենք ասել ենք և ասում ենք, որ պատրաստ ենք առանց նախապայմանների այդ հարաբերությունները քննարկել, բայց սա նշանակում է, որ Թուրքիան նույնպես պետք է չունենա նախապայմաններ, իսկ այսօր նա ունի նախապայման, որը կապված է Ղարաբաղի հարցի հետ»,- ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
Այդ համատեքստում վարչապետը նշեց, որ ՀՀ իշխանության համար չափազանց կարևոր է ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդիրը: «Բայց հիմա հարց կարող է առաջանալ՝ դուք ասում եք պատրաստ եք առանց նախապայմանների հարաբերությունների, Թուրքիային մեղադրում եք նախապայման ունենալու մեջ, հիշատակում եք Ցեղասպանության մասին, արդյոք դա նախապայման չէ՞: Մենք շատ հստակ ասում ենք, որ Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը ոչ թե Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների հարց է, այլ ցեղասպանությունների դեմ պայքարի և գլոբալ անվտանգության օրակարգի հարց է, և Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հետապնդումը մենք համարում ենք մեր ներդրումը գլոբալ անվտանգության և ցեղասպանությունների դեմ գլոբալ պայքարի հարցում: Մենք շարունակելու ենք հետապնդել Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan doesn’t see optimism base for normalization of Armenian-Turkish relations
YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. The position of the Turkish authorities doesn’t enable to seriously talk about the Armenian-Turkish relations, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said during the meeting with the Armenian community representatives in Iran, reports Armenpress.
“Turkey continues linking our bilateral relations with the Karabakh issue, in other words with the Armenia-Karabakh-Azerbaijan relations. Therefore, as long as the situation is such, unfortunately, we cannot have a base for optimism. Although we have stated and continue stating that we are ready to discuss these relations without preconditions, but this means that Turkey should not have preconditions, but today it pushes forward a precondition which is linked with the Karabakh issue”, the Armenian PM said.
In this context Pashinyan stated that the international recognition of the Armenian Genocide is very important for the Armenian authorities. “But now a question can arise: you say that you are ready for these relations without preconditions, blame Turkey on having preconditions, refer to the Genocide, whether this is not a precondition? We say very clearly that the international recognition of the Genocide is not an issue of relations between Armenia and Turkey, it is a matter of fight against genocides and global security agenda, and pursuing the international recognition of the Armenian Genocide we consider as our contribution to the global security and the global fight against genocides. We will continue pursuing the recognition of the Armenian Genocide”, he said.