Իրաքի էներգետիկայի նախարարը Հայաստանի հետ երկկողմ համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամություն է հայտնել
Իրաքի էներգետիկայի նախարարը Հայաստանի հետ երկկողմ համագործակցությունը
զարգացնելու պատրաստակամություն է հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքում ՀՀ դեսպան Հրաչյա Փոլադյանը փետրվարի 24-ին  հանդիպել է Իրաքի էներգետիկայի նախարար, դոկտոր Լուեյ ալ-Խատիբին (Dr. Loay Al-Khatteeb)։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են էներգետիկայի բնագավառում երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, մասնավորապես՝ հայկական կողմը մատնանշել է Հայաստանից դեպի Իրաք էլեկտրականության առաքման, ինչպես նաև այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների օգտագործման ոլորտում համագործակցության զարգացման հնարավորությունների մասին։
Կողմերի միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այդ բնագավառում տեղի ունեցող միջազգային ցուցահանդեսներին մասնակցության վերաբերյալ։ Նախարար ալ-Խատիբը, ներկայացնելով Իրաքի էներգտիկ ոլորտում առկա խնդիրները և ձեռնարկվող միջոցառումները, ՀՀ դեսպանին հայտնել է իրաքյան կողմի պատրաստակամությունը` խորացնելու և զարգացնելու երկկողմ համագործակցությունը։

Iraqi electricity minister expresses readiness to develop bilateral cooperation with Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 25, ARMENPRESS. Armenian Ambassador to Iraq Hrachya Poladyan on February 24 met with minister of electricity, Dr. Loay Al-Khatteeb, the Armenian foreign ministry told Armenpress.
At the meeting the sides discussed a number of issues of bilateral interest in the energy sector, in particular, the Armenian side outlined the opportunities to develop the cooperation in the fields of energy supply from Armenia to Iraq and use of alternative energy sources.
The officials reached an agreement over the participation in international exhibitions in the aforementioned sector.
The Iraqi minister expressed the readiness of the Iraqi side to deepen and develop the bilateral cooperation.