Հոլանդիայի հայ համայնքը բողոքի ցույց կանցկացնի Հաագայում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան, Հոլանդիայի Հայ Դատի հանձնախումբը փետրվարի 27-ին Հաագայում կանցկացնի բողոքի ցույց՝ ի հիշատակ Սումգայիթի, Գանձակի և Բաքվի հայ նահատակների:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին «Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիա»-ից, մեկնարկը կտրվի Խաղաղության պալատի մոտից, որից հետո հանրահավաքի մասնակիցները բողոքի քայլարշավով կուղևորվեն դեպի Ադրբեջանի դեսպանատուն:
Միջոցառման նպատակն է ոգեկոչել Սումգայիթ, Գանձակ, Բաքու և այլ քաղաքներում 1988, 1990 թթ. Ադրբեջանի կողմից իրականացրած հայերի ջարդերի հետևանքով զոհվածների հիշատակը, ինչպես նաև բողոքի ձայնը բարձրացնել ընդդեմ Ադրբեջանի կողմից Արցախի և Հայաստանի դեմ շարունակվող ագրեսիայի:
Նույն օրը Հոլանդահայ համագործակցող կազմակերպությունների պատվիրակությունը նամակով դիմելու է Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարարին, ինչպես նաև Նիդերլանդների խորհրդարանին Արցախի կարգավիճակին առնչվող հարցերի վերաբերյալ: Նամակում անդրադարձ կա նաև Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններին և Ղարաբաղը բանակցության կողմ դարձնելու հարցին:

Armenian community of Netherlands to hold demonstration in Hague
YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS. The Federation of Armenian Organizations in the Netherlands (FAON), the Dutch Armenian Committee for Justice and Democracy will hold demonstration in Hague on February 27 for the memory of victims of pogroms of Armenians in Sumgait, Ganja and Baku, the FAON told Armenpress.
The demonstration will start from the Peace Palace to the embassy of Azerbaijan.
The event aims at remembering the victims of the pogroms of Armenians in Sumgait, Ganja and Baku in 1988 and 1990, as well as to protest against the continuing aggression of Azerbaijan against the Republic Artsakh and Armenia.
On the same day the FAON delegation will send a letter to the Dutch foreign minister, as well as the Parliament on issues relating to the status of Artsakh.