Զոհրաբ Մնացականյանը և Ռոբերտ Մենենդեսը կարևորել են Մերձավոր Արևելքում ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների պաշտպանությունը
Զոհրաբ Մնացականյանը և Ռոբերտ Մենենդեսը կարևորել են Մերձավոր Արևելքում
ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների պաշտպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Ռոբերտ Մենենդեսը փետրվարի 15-ին Մյունխենում կայացած հանդիպմանը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային կարևորության մի շարք խնդիրների շուրջ, կարևորել Մերձավոր Արևելքում ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների պաշտպանությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, կողմերը քննարկել են հայ-ամերիկյան գործընկերությանն առնչվող մի շարք հարցեր՝ այդ համատեքստում կարևորելով ԱՄՆ հայ համայնքի դերակատարումը։
Զրուցակցի խնդրանքով ներկայացնելով Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումները և ժողովրդի լայն մանդատի հիման վրա կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների գործընթացը՝ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ առաջնահերթությունն է բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարության առաջընթացի հիման վրա տնտեսական զարգացման ապահովումը։

Зограб Мнацаканян и Роберт Менендес отметили важность защиты национальных и религиозных меньшинств на Ближнем Востоке
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян и председатель комитета по международным отношениям Сената США Роберт Менендес на встрече в Мюнхене 15 февраля обменялись мнениями по ряду региональных и международных вопросов, подчеркнув важность защиты национальных и религиозных меньшинств на Ближнем Востоке.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД Республики Армения, стороны обсудили ряд вопросов, касающихся армяно-американского партнерства, подчеркнув важность роли армянской общины в этом контексте.
Представив по просьбе собеседника последние внутриполитические события в Армении и процесс реформ под руководством правительства, министр иностранных дел подчеркнул, что приоритетом является обеспечение экономического развития на основе высоких технологий и инновационного прогресса.