Թեղուտի հանքավայրի խնդրի շուրջ ՎՏԲ ընկերության ու «Վալեքս» գրուպի բանավեճը տեղափոխվել է նոր հարթություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը ներկայացրել է Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի և Ալավերդու պղնձաձուլարանի խնդրի առկա վիճակը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին փետրվարի 13-ին Ազգային ժողովում Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է կառավարության ծրագրի քննարկման ընթացքում:
Նիկոլ Փաշինյանը խնդրի պարզաբանման համար ներկայացրեց, թե ինչպես են ի սկզբանե զարգացել գործընթացները:
«ՎՏԲ բանկը Թեղուտի հանքավայրին և «Վալեքս» գրուպ ընկերությանը տվել է 380 մլն դոլարի վարկ, և, ըստ ամենայնի, այդ վարկը տրվել է ոչ առանց քաղաքական միջամտության: Ապա եկել է ժամանակ, երբ Թեղուտի հանքավայրը շահագործող «Վալեքս» գրուպ ընկերությունը այդ վարկը չի կարողացել սպասարկել, որից հետո այդ ընկերությունը սնանկության ճանապարհին է հայտնվել: Մենք մայիսից ներգրավվել ենք գործընթացի մեջ և սկսել ենք բանակցություններ՝ օգնելու, որ ՎՏԲ ընկերությունն ու «Վալեքս» գրուպը իրար հետ գան համաձայնության: Անցյալ տարի մենք հասանք համաձայնության, որ ՎՏԲ բանկը պետք է դառնա Թեղուտի սեփականատերը, պետք է ներգրավի նաև պղնձի ոլորտում հայտնի օպերատորի, ով պետք է հանքը աշխատացնի, և այս համատեքստում պետք է աշխատի նաև պղնձաձուլարանը»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ այդ պայմանավորվածությունները խախտվել են հետագա գործընթացների պատճառով:
«Երբ այս գործընթացն արդեն պետք է գնար, տեղի ունեցավ մի շատ տարօրինակ պատմություն. ինչ-որ ընկերություն 4 հազար դոլար պարտքի համար դիմեց դատարան, և դատարանից ակնկալեց, որ այդ 4 հազար դոլարի պարտքի համար, որպես հայցի ապահովման միջոց, բոլոր գործընթացների վրա դրվի կալանք: 4 հազար դոլարի պարտքի համար դատարանը կալանք սահմանեց մի քանի հարյուր միլիոն դոլարանոց ընկերության և ընկերությունների գույքի, շարժի և իրավաբանական գործընթացների վրա: Եվ այս պատճառով նախկին պայմանավորվածությունների համակարգը սկսեց քանդվել»,- նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այժմ ՎՏԲ ընկերության ու «Վալեքս» գրուպի բանավեճը տեղափոխվել է նոր հարթություն:
«Հիմա բանակցությունները վերադառնում են ինչ-որ զրոյական կետի, որովհետև այդ օպերատորը, որը ներկայացված էր, «խրտնեց» ու հրաժարվեց մտնել գործընթացի մեջ: Խնդիրը կայանում է նրանում, որ «Վալեքս»-ի ու ՎՏԲ-ի միջև բանավեճը նոր հարթություն է տեղափոխվել»,- ասաց Փաշինյանը:

YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. PM Nikol Pashinyan has presented details surrounding the existing situation at the Teghut Copper and Molybdenum Mine (Lori province) and the Alaverdi Copper Smelting Plant.
Speaking in parliament today, the PM presented how the situation developed in the first place.
According to Pashinyan, the VTB Bank loaned 380 million dollars to the Teghut mine and Vallex Group, “and most likely it gave the loan not without political interference”. Then, Vallex Group, the operator of the mine, was unable to repay the loan and appeared on the path of bankruptcy.
“We are involved in the process since May [2018] and commenced negotiations to help VTB and Vallex Group achieve an agreement. Last year, we achieved an agreement whereby VTB Bank must become the owner of the Teghut mine, and must also involve a well-known operator in copper sector who will exploit the mine, and in this context the smelting plant should also work,” he said.
According to the prime minister these agreements were breached because of further processes.
“When this process were to launch, a very strange story happened: some company filed to court about a 4000 dollar debt, and expected the court to freeze all processes for this 4000 dollar debt as a measure of ensuring the lawsuit. For this 4000 dollar debt, the court froze the property, movement and legal processes of a company and companies worth several millions of dollars. And this is why the previous agreements system began to collapse,” he said.
Pashinyan says now the dispute between VTB Bank and Vallex Group has shifted to another level.
“Now the negotiations are returning to point zero, because this operator that was presented, got “scared” and refused to enter the process. The problem is that the VTB-Vallex dispute has shifted to a new level,” Pashinyan said.