Զբոսաշրջիկները 2018 թվականին գրեթե մեկուկես միլիարդ ուղեւորություն են կատարել արտասահման
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցյալ տարի ամբողջ աշխարհի զբոսաշրջիկները կատարել են 1,4 միլիարդ միջազգային ճանապարհորդություն, ինչը 6 տոկոսով ավելի Է, քան մեկ տարի առաջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՄԱԿ-ի զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությունը (UNWTO): Անցած տարին համաշխարհային զբոսաշրջության համար ամենահաջողն Է դարձել վերջին ութ տարվա ընթացքում: UNWTO-ի կանխատեսումների համաձայն, այդ ցուցանիշներին պլանավորվում Էր հասնել միայն 2020 թվականին: Ավելի բարձր արդյունքներ գրանցվել են միայն 2010 թվականին:
Մարդիկ սկսել են ավելի հաճախակի այցելել Միջին Արեւելք (+10 տոկոս) եւ Աֆրիկա (+7 տոկոս), Ասիախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան եւ Եվրոպա ուղեւորությունների թվաքանակն աճել Է 6 տոկոսով: Օտարերկրյա զբոսաշրջիկների թիվը Եվրոպայում 2018 թվականին հասել Է 713 միլիոնի: Ասիախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում 2018 թվականին գրանցվել են 343 մլն հյուր, Աֆրիկայում՝ 67 միլիոն, Մերձավոր Արեւելքում՝ 64 միլիոն, Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկաներում՝ 217 միլիոն զբոսաշրջիկ: «Տուրիստական ճյուղի աճը վերջին տարիներին տնտեսական զարգացման ամենահզոր դրայվերներից մեկն Է,-ասել Է UNWTO-ի գլխավոր քարտուղար Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլին:-2019 թվականին UNWTO-ն ուշադրությունը կկենտրոնացնի կրթության եւ աշխատատեղերի ստեղծման վրա»:
Պոլոլիկաշվիլիի խոսքով՝ այս տարի ճանապարհորդների շրջանում կմեծանա մարզական եւ առողջարար զբոսաշրջության ժողովրդականությունը, կմեծանա թվային տեխնոլոգիաների օգտագործումը, կհայտնվեն նոր բիզնես-մոդելներ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

YEREVAN, JANUARY 22, ARMENPRESS. International tourist arrivals grew 6% in 2018, totaling 1.4 billion according to the latest UNWTO World Tourism Barometer. UNWTO’s long term forecast issued in 2010 indicated the 1.4 billion mark would be reached in 2020, yet the remarkable growth of international arrivals in recent years has brought it two years ahead, RIA Novosti reports.
In relative terms, the Middle East (+10%), Africa (+7%), Asia and the Pacific and Europe (both at +6%) led growth in 2018. Arrivals to the Americas were below the world average (+3%).
International tourist arrivals in Europe reached 713 million in 2018. Asia and the Pacific (+6%) recorded 343 million international tourist arrivals in 2018. The Americas (+3%) welcomed 217 million international arrivals in 2018, with mixed results across destinations. Data from Africa points to a 7% increase in 2018 (North Africa at +10% and Sub-Saharan +6%), reaching an estimated 67 million arrivals.
“The growth of tourism in recent years confirms that the sector is today one of the most powerful drivers of economic growth and development”, UNWTO Secretary-General Zurab Pololikashvili said. “This is why UNWTO is focusing 2019 on education, skills and job creation”, he added.
According to him, yet stronger economic growth, more affordable air travel, technological changes, new businesses models and greater visa facilitation around the word have accelerated growth in recent years.