Զբոսաշրջիկները 2018 թվականին գրեթե մեկուկես միլիարդ ուղեւորություն են կատարել արտասահման
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցյալ տարի ամբողջ աշխարհի զբոսաշրջիկները կատարել են 1,4 միլիարդ միջազգային ճանապարհորդություն, ինչը 6 տոկոսով ավելի Է, քան մեկ տարի առաջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՄԱԿ-ի զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությունը (UNWTO): Անցած տարին համաշխարհային զբոսաշրջության համար ամենահաջողն Է դարձել վերջին ութ տարվա ընթացքում: UNWTO-ի կանխատեսումների համաձայն, այդ ցուցանիշներին պլանավորվում Էր հասնել միայն 2020 թվականին: Ավելի բարձր արդյունքներ գրանցվել են միայն 2010 թվականին:
Մարդիկ սկսել են ավելի հաճախակի այցելել Միջին Արեւելք (+10 տոկոս) եւ Աֆրիկա (+7 տոկոս), Ասիախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան եւ Եվրոպա ուղեւորությունների թվաքանակն աճել Է 6 տոկոսով: Օտարերկրյա զբոսաշրջիկների թիվը Եվրոպայում 2018 թվականին հասել Է 713 միլիոնի: Ասիախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում 2018 թվականին գրանցվել են 343 մլն հյուր, Աֆրիկայում՝ 67 միլիոն, Մերձավոր Արեւելքում՝ 64 միլիոն, Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկաներում՝ 217 միլիոն զբոսաշրջիկ: «Տուրիստական ճյուղի աճը վերջին տարիներին տնտեսական զարգացման ամենահզոր դրայվերներից մեկն Է,-ասել Է UNWTO-ի գլխավոր քարտուղար Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլին:-2019 թվականին UNWTO-ն ուշադրությունը կկենտրոնացնի կրթության եւ աշխատատեղերի ստեղծման վրա»:
Պոլոլիկաշվիլիի խոսքով՝ այս տարի ճանապարհորդների շրջանում կմեծանա մարզական եւ առողջարար զբոսաշրջության ժողովրդականությունը, կմեծանա թվային տեխնոլոգիաների օգտագործումը, կհայտնվեն նոր բիզնես-մոդելներ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Туристы в 2018 году совершили почти полтора миллиарда поездок за границу
В прошлом году туристы со всего мира совершили 1,4 миллиардов международных путешествий, что на 6% больше, чем годом ранее. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Всемирная туристская организация ООН (UNWTO).
Прошлый год оказался самым успешным для мирового туризма за последние восемь лет. Согласно прогнозам UNWTO, таких цифр планировалось достичь лишь в 2020 году. Более высокие результаты были зафиксированы лишь в 2010 году.
Люди стали чаще посещать Средний Восток (+10%) и Африку (+ 7%), количество поездок в Азиатско-Тихоокеанский регион и Европу выросло на 6%.
Число иностранных туристов в Европе достигло 713 миллионов в 2018 году. В Азиатско-Тихоокеанском регионе в 2018 году было зарегистрировано 343 миллионов гостей, в Африке – 67 миллионов, на Ближнем Востоке – 64 миллиона, в странах Северной и Южной Америк – 217 миллионов.
"Рост туристической отрасли в последние годы является одним из самых мощных драйверов экономического развития, - сказал генеральный секретарь UNWTO Зураб Пололикашвили. - В 2019 году UNWTO сосредоточит внимание на образовании и создании рабочих мест".
В этом году, по словам Пололикашвили, у путешественников будет расти популярность спортивного и оздоровительного туризма, увеличится использование цифровых технологий, появятся новые бизнес-модели.