Թրամփին անվանակարգել են «Ոսկե ազնվամորի» մրցանակի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն անվանակարգվել Է «Ոսկե ազնվամորի» մրցանակի, որը նշում Է ամենավատ աշխատանքները կինոյի բնագավառում: Անվանակարգորդների ցուցակը հունվարի 21-ին զետեղված Է հակապարգեւի կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սպիտակ տան ղեկավարը կարող Է «Վատագույն դերասան» կատեգորիայում մրցանակի դափնեկիր դառնալ ռեժիսոր Դինեշ դ՛Սոուզայի «Ազգի մահը» եւ ռեժիսոր Մայքլ Մուրի «Ֆարենհեյթ 11/9» վավերագրական կինոնկարներում իր հայտնվելու համար: Թրամփի մրցակիցները կլինեն դերասաններ Ջոնի Դեփը («Շեռլոք Գնոմս»), Ուիլ Ֆարելը («Հոլմս & Վաթսոն»), Ջոն Տրավոլտան («Գոթիի օրենսգիրքը») եւ Բրյուս Ուիլիսը («Մահվան ծարավ»): Միացյալ Նահանգների ղեկավարը եւ «նրա անփոփոխ մանրախնդրությունը» նաեւ անվանակարգվել են «Վատագույն դերասանական դուետ» կատեգորիայում:
«Ոսկե ազնվամորի» ստանալուն հավակնում Է նաեւ ԱՄՆ-ի առաջին տիկինը՝ Մելանյան: Թրամփի կինը «Երկրորդ պլանի վատագույն դերասանուհի» կատեգորիայում անվանակարգվել Է «Ֆարենհեյթ 11/9»-ի համար: Ինչպես նշում Է The Hollywood Reporter հանդեսը, ԱՄՆ-ի ներկայիս նախագահն արդեն «Ոսկե ազնվամորի» մրցանակի դափնեկիր Է «Երկրորդ պլանի վատագույն դերասան» կատեգորիայում. նախագահն այն ստացել Է «Ուրվականները դա չեն անում» (1989 թ.) ֆիլմի համար:
«Ոսկե ազնվամորու» 39-րդ մարցանակաբաշխությունը տեղի կունենա փետրվարի 23-ին՝ «Օսկար» կինոմրցանակի հանձնումից մեկ օր առաջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трампа номинировали на премию "Золотая малина"
Президент США Дональд Трамп стал номинантом на премию "Золотая малина" (Razzie Award), отмечающей худшие работы в кино. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, список номинантов был размещен в понедельник на сайте антинаграды.
Глава Белого дома может стать обладателем премии в категории "Худший актер" за свое появление в документальных картинах "Смерть нации" (Death of a Nation) режиссера Динеша Д'Соузы и "Фаренгейт 11/9" (Fahrenheit 11/9) режиссера Майкла Мура. Конкуренцию Трампу составят актеры Джонни Депп ("Шерлок Гномс"; Sherlock Gnomes), Уилл Фарелл ("Холмс & Ватсон"; Holmes & Watson), Джон Траволта ("Кодекс Готти"; Gotti) и Брюс Уиллис (Жажда смерти; Death Wish).
Американский лидер и "его бессменная мелочность" были также номинированы в категории "Худший актерский дуэт".
Претендует на получение "Золотой малины" и первая леди США Меланья. Супруга Трампа была номинирована в категории "Худшая актриса второго плана" за "Фаренгейт 11/9".
Как отмечает журнал The Hollywood Reporter, нынешний президент США уже является обладателем премии "Золотая малина" в категории "Худший актер второго плана" - он получил ее за фильм "Призраки этого не делают" (Ghosts Can't Do It, 1989).
39-я церемония вручения "Золотой малины" пройдет 23 февраля, за день до вручения кинопремии "Оскар".