Սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված իրավիճակի կայունացումը շարունակվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության հիվանդանոցներում, հունվարի 18-ի դրությամբ, հոսպիտալացված է սուր շնչառական վարակներով 766 հիվանդ, գրանցվել է շտապօգնության 98 կանչ: Թեթև աշխուժացում է նկատվել պոլիկլինիկական կազմակերպություններում՝ 1776 այց, ինչը պայմանավորված է հիվանդության վաղ շրջանում բնակչության ակտիվ դիմելիությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից՝ հավելելով, որ վերջին օրերին դիտվում է սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված իրավիճակի կայունացում, ինչի մասին են փաստում դեռևս շարունակվող համաճարակաբանական դիտարկման արդյունքները:
«Համաձայն իրականացված լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքների հանրապետությունում շրջանառում է գրիպի Ա տեսակի H1N1 և H3N2 ենթատեսակները:
Դպրոցներում և մանկապարտեզներում շարունակվում է «համաճարակային ֆիլտրի» իրականացումը: Հունվարի 18-ի դրությամբ՝ սուր շնչառական գանգատներով հայտնաբերվել է 386 երեխա (Երևան՝ 162, մարզեր՝ 224): Բոլոր երեխաները հետ են ուղարկվել:
Շարունակվում է  նաև դպրոցների և մանկապարտեզների ջերմային ռեժիմի նկատմամբ վերահսկողությունը: Բոլոր շեղումների մասին տվյալները տրամադրվում են տեղական և տարածքային  կառավարման մարմիններին:
Հիշեցնենք, որ հանգստյան օրերին հանրապետության ամբուլատոր-պոլիկլինիկական ծառայություններում իրականացվելու է հերթապահություն»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Ситуация с ОРЗ продолжает стабилизироваться
В Армении по состоянию на 18 января с острыми респираторными инфекциями были госпитализированы 766 пациентов, зарегистрировано 98 вызовов скорой помощи. Немного увеличилось посещение поликлиник - 1776 визитов.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства здравоохранения Армении, в последние дни наблюдается стабилизация острых респираторных инфекций, о чем свидетельствует продолжающийся эпидемиологический надзор.
«По результатам лабораторных исследований, в республике наблюдается грипп типа А подвидов H1N1 и H3N2. Внедрение «эпидемического фильтра» продолжается в школах и детских садах. По состоянию на 18 января было обнаружено 386 детей с острыми респираторными симптомами (Ереван - 162, области - 224). Все дети были отправлены домой.
Контроль за отопительным режимом школ и детских садов продолжается. Данные обо всех отклонениях передаются местным и региональным органам власти.
Напомним, что в выходные амбулаторно-поликлинические службы республики будут дежурить», - говорится в сообщении.