Առաջիկայում կնշանակվի կառավարության միայն 2/3-րդը. Փաշինյանն անդրադարձավ կառավարության կառուցվածքի փոփոխություններին
Առաջիկայում կնշանակվի կառավարության միայն 2/3-րդը. Փաշինյանն անդրադարձավ
կառավարության կառուցվածքի փոփոխություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինչ կառավարության կառուցվածքի մասին նոր օրենքի ընդունումը՝ առաջիկայում կնշանակվի կառավարության միայն 2/3-րդ, իսկ 1/3-րդ-ը չի նշանակվի: Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Գիտեք, որ կառավարությունը ձևավորման գործընթացում է և զուգահեռ մենք նաև կառավարության կառուցվածքի հետ կապված հարցեր ենք քննարկում: Քանի որ հարցը, գիտեմ շատ հետաքրքրում է, ուզում եմ ասել հետևյալը: Օրենքի համաձայն՝ կառավարությունը ձևավորված է համարվում, երբ նշանակված է կառավարության անդամների 2/3-րդը: Մենք կգնանք այդ ճանապարհով՝  կառավարության անդամների 2/3-րդը կնշանակվի, 1/3-րդը չի նշանակվի, քանի դեռ մինչև վերջին դետալը չենք հստակեցրել կառավարության կազմի, կառուցվածքի փոփոխությունների հետ կապված հարցերը: Մի բան ակնհայտ է՝ նախարարությունների թիվը կրճատվելու է և ուղղակի այս պրոցեսը պետք է տանել մաքսիմալ անցնցում, սահուն և կանխատեսելի ճանապարհով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը՝ ավելացնելով, որ այդ պատճառով կգանան այսպիսի «ճանապարհային քարտեզով»:

Pashinyan to appoint 2/3 of Cabinet until governmental structural amendments are finalized
YEREVAN, JANUARY 16, ARMENPRESS. Only 2/3rd of the Cabinet will be appointed soon until the bill on the government’s new structure will be adopted, Prime Minister Nikol Pashinyan said during the Cabinet meeting. He said 1/3rd of the Cabinet will not be appointed yet.
“As you know, the government is in process of formation and simultaneously we are discussing issues related to the government’s structure. Since I know that the issue is of great interest, I would like to say the following. By law, the government is considered as formed when 2/3rd of the Cabinet is appointed. We will take this path, 2/3rd of the Cabinet will be appointed, 1/3rd will not be appointed, as long as we haven’t specified the issues concerning the government’s composition and changes of structure to the last detail. One thing is obvious, the number of ministries will be cut and this process simply must be done maximally smoothly and predictably,” the PM said, adding that this is why they’ve chosen the abovementioned road map.