Թրամփը մեկ տարով երկարացրեց Մերձավոր Արեւելքի իրադրության պատճառով սահմանված արտակարգ դրության ռեժիմը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մեկ տարով երկարացրել Է Մերձավոր Արեւելքում ահաբեկչական ակտիվության պատճառով արտակարգ դրության ռեժիմի գործողությունը, որը սահմանվել Էր նախագահ Բիլ Քլինթոնի օրոք 1995 թվականին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 16-ին հայտնել Է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
«Ահաբեկիչների ակտիվությունը շարունակում Է սպառնալ Մերձավոր Արեւելքի խաղաղ գործընթացին եւ սպառնալիք Է ներկայացնում ազգային անվտանգությանը: Այդ պատճառով 1995 թվականի հունվարի 23-ին հայտարարված արտակարգ դրությունը, ինչպես նաեւ դրանից հետո ընդունված լրացուցիչ միջոցները պետք Է գործեն 2019 թվականի հունվարի 23-ից հետո»,- ասված Է հայտարարության մեջ:
«Ես մեկ տարով երկարացնում եմ արտակարգ դրությունը՝ արտասահմանում ահաբեկչիների սպառնալիքի պատճառով, որոնք սպառնում են վիժեցնել խաղաղ գործընթացը Մերձավոր Արեւելքում»,- նշել Է Թրամփը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп на год продлил режим ЧП, введенный при Клинтоне из-за ситуации на Ближнем Востоке
Президент США Дональд Трамп на год продлил действие режима чрезвычайного положения из-за террористической активности на Ближнем Востоке, которое было введено при президенте Билле Клинтоне в 1995 году. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщила в среду пресс-служба Белого дома.
"Активность террористов продолжает угрожать мирному процессу на Ближнем Востоке и представляет угрозу национальной безопасности. По этой причине чрезвычайное положение, объявленное 23 января 1995 года, а также принятые впоследствии дополнительные меры должны действовать после 23 января 2019 года", - говорится в заявлении.
"Я продлеваю на год чрезвычайное положение из-за угрозы террористов за рубежом, которые угрожают срывом мирному процессу на Ближнем Востоке", - приводятся в документе слова Трампа.