Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել ՀՅԴ ընդհանուր ժողովի մասնակիցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 16-ին ուղերձ է հղել Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության ընդհանուր ժողովի մասնակիցներին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես,  ասված է.
«Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության Ընդհանուր ժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ,
Ի սրտե ողջունում եմ բոլորիդ կուսակցության այս գերագույն միջոցառման մեկնարկի կապակցությամբ: Մեծ գոհունակությամբ ուզում եմ նշել, որ Արցախում բարձր են գնահատում ձեր՝ տասնյակ երկրներից ժամանած պատվիրակներիդ հայրենանվեր գործունեությունը:
Դաշնակցությունը մեր հանրապետությունում պարբերաբար կազմակերպում է համագումարներ, խորհրդակցություններ, հավաքներ: Սակայն, Ընդհանուր ժողով՝ որպես կուսակցության ամենակարեւոր քաղաքական միջոցառում, Արցախում տեղի է ունենում առաջին անգամ, ինչն ինքնին յուրահատուկ խորհուրդ ունի եւ վկայում է կուսակցության գաղափարախոսության ու գործունեության մեջ Արցախի դերի ու նշանակության մասին:
Դժվար է գերագնահատել Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության դերակատարությունը մեր ազգային-ազատագրական պայքարի, հայոց անկախ պետականության վերականգնման, պաշտպանության, կայացման ու զորացման, համազգային խնդիրների լուծման գործում:
Դաշնակցությունն ու նրա տարբեր կառույցները հանդիսանում են նաեւ մի հզոր կամուրջ, որն ամուր է պահում հայրենիքի եւ սփյուռքի միջեւ կապերը՝ լինելով  աշխարհասփյուռ հայության ազգային ինքնության պահպանման, մատաղ սերնդի հայեցի դաստիարակման կարեւորագույն ինստիտուտներից:
Արցախի պետականության ամրապնդումը, արցախյան հիմնախնդրի արդարացի լուծումը, մեր հանրապետության միջազգային ճանաչումն առանցքային նշանակություն ունեն Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության համար, ինչը մենք մշտապես զգում եւ արժեւորում ենք:
Ընդհանուր ժողովի օրակարգում ընդգրկված հարցերը, բնական է, ունեն կարեւորագույն նշանակություն ձեր կուսակցության համար, եւ կուզենայի ցանկանալ, որ դրանց բազմակողմանի ու համապարփակ քննարկումները, համապատասխան որոշումների կայացումը հուսալի հիմք հանդիսանան հաստատված ծրագրերի եւ ՀՅԴ հետագա գործունեության իրականացման համար:

President of Artsakh addresses message to participants of ARF World Congress
YEREVAN, JANUARY 16, ARMENPRESS. President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan on January 16 addressed a message to the participants of the Armenian Revolutionary Federation (Dashnaksoutyun) Party World Congress, the Presidential Office told Armenpress.
“Dear participants of the Armenian Revolutionary Federation (Dashnaksoutyun) Party World Congress,
I greet all of you warmly on launching the most important event for your party. I would like to note with great satisfaction that the patriotic activity of the Congress delegates representing dozens of countries is highly appreciated in Artsakh.
The Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsoutyun regularly holds congresses, consultations, and meetings in our republic. However, the World Congress as the party's key political event is being held in Artsakh for the first time, which has in itself a unique meaning testifying the special role and significance of Artsakh in the ideology and activity of the party.
The Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun Party's role in our national-liberation struggle, in the restoration, defense, formation and development of the independent Armenian statehood, in solving issues of pan-Armenian significance could not be overstated.
The ARF and its different structures also represent a powerful bridge which maintains strong bonds between the Homeland and the Diaspora, being among the most significant institutions of preserving national identity of the Armenians worldwide, patriotic up-bringing of the younger generation.
The reinforcement of the Artsakh statehood, just settlement of the Artsakh issue, international recognition of our republic are of crucial importance for the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsoutyun Party. We feel it constantly and appreciate it very much.
The questions on the World Congress agenda are, naturally, of great importance for the Party, and I believe their multifaceted and comprehensive discussions and the elaboration of corresponding solutions would provide a solid basis for the implementation of the approved programs and further activity of the Party.