ԱՄՆ-ը Մերձավոր Արեւելքին նվիրված գագաթնաժողով կանցկացնի Լեհաստանում. Փոմպեո
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Փոմպեոն Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտնել Է, որ ԱՄՆ-ը փետրվարի 13-14-ին Մերձավոր Արեւելքում կայունության հաստատմանն աջակցելու հարցերին նվիրված միջազգային գագաթնաժողով կանցկացնի Լեհաստանում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք տասնյակ երկրների կհավաքենք ամբողջ աշխարհից: Բոլոր երկրները կհավաքվեն, որպեսզի կենտրոնանան Մերձավոր Արեւելքում կայունության հաստատման, այստեղ, այս տարածաշրջանում խաղաղության, ազատության եւ անվտանգության վրա, եւ դա կարեւոր հարց Է ներառում՝ կարող ենք մենք արդյոք համոզվել, որ Իրանն ապակայունացնող ազդեցություն չի գործում տարածաշրջանի վրա»,-հայտարարել Է Փոմպեոն:
Նա հավելել Է, որ գագաթնաժողովին կմասնակցեն Ասիայի, Աֆրիկայի. Արեւմտյան կիսագնդի, Եվրոպայի եւ Մերձավոր Արեւելքի երկրներ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

США проведут саммит по Ближнему Востоку в Польше, заявил Помпео
Госсекретарь США Майк Помпео заявил в интервью телеканалу Fox News, что США проведут международный саммит по вопросам содействия в установлении стабильности на Ближнем Востоке 13-14 февраля в Польше.
"Мы соберем вместе десятки стран со всего мира. Все страны соберутся, чтобы сосредоточиться на стабильности на Ближнем Востоке, мире, свободе и безопасности здесь, в этом регионе, и это включает в себя важный вопрос, можем ли мы убедиться, что Иран не оказывает дестабилизирующее влияние (на регион - ред.)", - заявил Помпео,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Он добавил, что в саммите примут участие страны Азии, Африки, Западного полушария, Европы и Ближнего Востока.