Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին հավակնում Է չորս թեկնածու
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստրասբուրգում վերջնականապես որոշվել են Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի թեկնածուները: Վերջին պահին առաջադրվել Է եւս երկու թեկնածու, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Նախօրյակին թեկնածուների թիվը երկուսն Էր՝ Բելգիայի արտաքին գործերի նախարար Դիդիեն Ռեյնդերսը եւ Լիտվայի նախկին վարչապետ Անդրյուս Կուբիլյուսը:
Եվրոպայի խորհրդում ՌԻԱ Նովոստի գործակալության զրուցակիցներից մեկը պատմել Է, որ հունվարի 10-ը թեկնածուների առաջադրման վերջին ժամկետն Է: Մեկ այլ զրուցակից նշել Է, որ «տեսականորեն կարող Է եւս մեկ թեկնածու լինել, բայց քիչ հավանական Է»:
Դրա հետ մեկտեղ, գործակալության տվյալներով, թեկնածությունների ներկայացման «դեդլայնից» մի քանի ժամ առաջ առաջադրվել են եւս երկու հավակնորդներ՝ Խորվաթիայի ԱԳ նախարար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը եւ հույն քաղաքական գործիչ Դորա Բակոյանին: Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը խորվաթացի հայտնի քաղաքական եւ պետական գործիչ Է: Կրթությամբ տնտեսագետ Է:
Զբաղեցնում Է փոխվարչապետի եւ արտաքին ու եվրոպական գործերի նախարարի պաշտոնը: 2018 թվականին նա կես տարի գլխավորել Է Եվրոպայի խորհրդի կանոնադրային մարմինը՝ արտաքին գործերի նախարարների կոմիտեն: Դորա Բակոյանին հույն հայտնի քաղաքական գործիչ Է: Աշխատել Է տարբեր նախարարություններում: 1989 թվականին նրա ամուսնուն՝ լրագրող եւ քաղաքական գործիչ Պավլոս Բակոյանիսին, սպանել են «նոյեմբերի 17» ձախ արմատական կազմակերպության ահաբեկիչները: Հաջորդ տարի, երբ նրա հայրը՝ Կոնստանտինոս Մոցիտակիսը, ընտրվեց Հունաստանի վարչապետ, նա դարձավ իր հոր գրասենյակի ղեկավարը, իսկ հետագայում՝ մշակույթի նախարար: 2002 թվականին դարձել Է Աթենքի առաջին կին քաղաքագլուխը, եւ այդ կարգավիճակում նա ընդունել Է Օլիմպիադա-2004-ի հյուրերին: 2006-2009 թվականներին եղել Է արտաքին գործերի նախարար: Այժմ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնն զբաղեցնում Է նորվեգացի Տուրբյոռն Յագլանդը:

Число кандидатов на пост генсека Совета Европы пополнилось двумя женщинами
В Страсбурге окончательно определились с кандидатами на пост генсека Совета Европы. В последний момент было внесено еще два кандидата, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Накануне число кандидатов составляло два человека: министр иностранных дел Бельгии Дидье Рейндерс и экс-премьер Литвы Андрюс Кубилюс.
Один из собеседников агентства в Совете Европы рассказала, что 10 января - последний срок подачи кандидатов. Другой собеседник отметил, что "теоретически может быть еще кто-то по кандидатам, но маловероятно".
Вместе с тем, по данным РИА Новости, за несколько часов до "дедлайна" по предоставлению кандидатур, были поданы еще два претендента: глава хорватского МИД Мария Пейчинович-Бурич и греческий политик Дора Бакоянни.
Мария Пейчинович-Бурич является известным хорватским политическим и государственным деятелем. По образованию экономист. Занимает пост вице-премьера и министра иностранных и европейских дел. В прошлом году она в течение полугода возглавляла уставной орган Совет Европы - комитет министров иностранных дел.
Дора Бакоянни - известный греческий политический деятель. Работала в различных министерствах. В 1989 году её мужа журналиста и политического деятеля - Павлоса Бакоянниса убили террористы из леворадикальной организации "17 ноября". В следующем году, когда её отец Константинос Мицотакис был избран премьер-министром Греции, стала руководительницей офиса своего отца, а впоследствии министром культуры. В 2002 году стала первой женщиной — мэром Афин, и в этом качестве принимала гостей Олимпиады-2004. В 2006—2009 году являлась министром иностранных дел.