Եկել եմ ասելու, որ դուք մոռացված չեք. նախագահն այցելել է մանկատուն, բարեգործական ճաշարան, հյուրընկալվել բազմազավակ ընտանիքում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը դեկտեմբերի 30-ին աշխատանքային այցով եղել է Արարատի մարզում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, նախագահը մարզ այցելությունն սկսել է Նոր Խարբերդի մանկատնից, որտեղ տոնական միջոցառում էր կազմակերպվել սաների համար: Նախագահը զրուցել է երեխաների հետ, շնորհավորել գալիք տոների կապակցությամբ՝ նշելով, որ ուրախ է, որ նախատոնական օրն անցկացնում է նրանց հետ: «Շատ ուրախ եմ, որ այսօր ձեզ հետ եմ: Մաղթում եմ, որ ձեր ամենամեծ հոգսը լինի ինքներդ ձեզ կատարելագործելը: Որ ամեն օր նոր բան սովորեք՝ նոր երգ, նոր ոտանավոր: Որ իրար օգնեք, որովհետև դուք բոլորդ մի մեծ ընտանիք եք: Մենք բոլորս մի մեծ ընտանիք ենք: Նախագահն էլ է ձեր մեծ ընտանիքի մի մասը, քանի որ այդ մեծ ընտանիքը կոչվում է Հայաստան: Ուզում եմ, որ իմանաք, որ ես ձեր մասին շատ եմ մտածում: Ձեր պարտականությունն է լինել առողջ, երջանիկ, խելոք և ուրախ: Մեր հայրենիքում մենք ունենք ձեզնից յուրաքանչյուրի կարիքը: Ձեզնից յուրաքանչյուրը, եթե ինքն իրեն կատարելագործի, կարող է ներդրում բերել, օգնել մեր երկրին»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Նա այնուհետև դիտել է սաների տոնական ներկայացումը, ապա Ձմեռ պապի հետ երեխաներին անձամբ հանձնել նրանց նվերները: Մանկատան տնօրեն Հարություն Բալասանյանի ուղեկցությամբ նախագահ Սարգսյանը շրջայց է կատարել մանկատան տարածքում, եղել է վերականգնողական բաժնում, մարզասրահում, համակարգչային սենյակում, զրուցել աշխատակիցների հետ, հետաքրքրվել երեխաներին ուսուցանվող ծրագրերով: Համակարգչային սենյակը համալրվել է ևս մեկ նոր համակարգչով, որը սաները նվեր են ստացել նախագահից:
Նախագահ Սարգսյանն այնուհետև այցելել է Մասիս քաղաքում գործող՝ Հայկական Կարմիր Խաչի ընկերության բարեգործական ճաշարան: Հայկական Կարմիր Խաչի նախաձեռնությամբ և Շվեյցարական Կարմիր Խաչի աջակցությամբ 2017 թվականին հիմնադրված ճաշարանում մշտապես սնունդ են ստանում միայնակ տարեցներ և անապահով ընտանիքներ: Ճաշարանի գործունեությանն աջակցում են նաև տեղական ու տարածքային կառավարման մարմինները, ինչպես նաև տարբեր ընկերություններ և անհատ բարերարներ:
Նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է ճաշարանի այցելուներին, զրուցել նրանց հետ, շնորհավորել գալիք տոների կապակցությամբ: «Նոր տարին տոն է բոլորի համար. թե՛ նրանց համար, ովքեր հաջողել են և բարեկեցիկ են ապրում, թե՛ նրանց համար, ովքեր այս պահին դժվարություններ ունեն: Ես եկել եմ այստեղ ձեզ հետ ձեր հացը կիսելու, ձեզ ասելու, որ ո՛չ դուք, ո՛չ էլ այստեղ գտնվող երեխաները մոռացված չեն: Ձեզ բոլորիդ ուզում եմ շնորհավորել գալիք տոների առթիվ: Շնորհավորել, հուսալ ու հավատալ, որ մեր երկիրն ավելի լավ է լինելու, որ բոլոր երեխաները լավ ապագա են ունենալու, և դրա համար բոլորս ձեռք ձեռքի տված պիտի աշխատենք: Երբեք հույսը չկորցնեք: Եկել եմ ձեզ ասելու, որ դժվար օրերից հետո կյանք կա: Հավատացեք, որ 2019 թվականն ավելի լավն է լինելու, իսկ 2020 թվականը՝ էլ ավելի լավը»,- ասել է նախագահը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել Հայկական Կարմիր Խաչի ընկերությանը և նրա նախագահ Մխիթար Մնացականյանին ՝ բարեգործական ծրագրի իրականացման համար և խոստացել հնարավորինս աջակցել կարիքավոր ընտանիքների երեխաներին: Նախագահի անունից նաև ամանորյա նվերներ են հանձնվել ճաշարանի շահառուներին:
Նախագահ Սարգսյանի հաջորդ կանգառը Սուրենավան համայնքում էր: Այստեղ նա այցելել է Հովսեփյանների բազմազավակ ընտանիքին: Ընտանիքն ունի անչափահաս ութը երեխա, որոնցից ավագը 12 տարեկան է, կրտսերը՝ մեկ: Նախագահը ներկա է գտնվել Հովսեփյանների զավակներից ավագի՝ 12-ամյա Միշայի ծննդյան օրվա արարողությանը, շնորհավորել ընտանիքին գալիք տոների կապակցությամբ: Ոչ միայն հոբելյարը, այլև ընտանիքի բոլոր փոքրիկները նվերներ են ստացել նախագահից, ընտանիքին նաև կենցաղային տեխնիկա է հանձնվել:

Я приехал, чтобы сказать, что вы не забыты: президент посетил детский дом, благотворительную столовую, гостил в многодетной семье Овсепянов
Я приехал, чтобы сказать, что вы не забыты: президент посетил детский дом,
благотворительную столовую, гостил в многодетной семье Овсепянов
Президент Республики Армен Саркисян сегодня с рабочим визитом побывал в Араратском марзе.
Как сообщает Арменпресс, Президент начал визит с детского дома в Нор Харберде, где организовали праздничное мероприятие для воспитанников. Президент побеседовал с детьми, поздравил с наступающими праздниками, отметив, что рад посетить их в этот предпраздничный день. «Очень рад сегодня быть с вами. Желаю, чтобы самой большой вашей заботой было самосовершенствование. Чтобы вы каждый день учились чему-нибудь новому: новой песне, новому стихотворению. Чтобы вы помогали друг другу, потому что вы все – одна большая семья. Мы все – большая семья. А Президент – часть вашей большой семьи, потому что эта большая семья называется Арменией. Хочу, чтобы вы знали, что я много думаю о вас. Ваша обязанность – быть здоровыми, счастливыми, умными и радостными. В нашей стране мы нуждаемся в каждом из вас. Каждый из вас, если будет сам себя совершенствовать, может внести вклад, помочь нашей стране», - сказал Президент Саркисян.
Он также посмотрел праздничное представление воспитанников, после чего вместе с Дедом Морозом вручил детям их подарки. Директор детского дома Арутюн Баласанян представил Президенту Саркисяну территорию детского дома – реабилитационный отдел, спортивный зал, компьютерный класс. Президент побеседовал с сотрудниками, поинтересовался программами обучения детей. Компьютерная комната обрела ещё один новый компьютер, который дети получили в подарок от Президента.
Президент Саркисян затем посетил находящуюся в городе Масис благотворительную столовую, которую содержит Содружество Армянского Красного Креста. По инициативе Армянского Красного Креста и при содействии Швейцарского Красного Креста эта столовая была основана в 2017 году. Здесь постоянно получают питание одинокие пожилые люди и необеспеченные семьи. Деятельности столовой помогают также органы местного и территориального управления, а также различные компании и индивидуальные благотворители.
Президент Саркисян встретился с посетителями столовой, побеседовал с ними, поздравил с наступающими праздниками. «Новый год – праздник для всех: и для тех, кто успешен и живёт благополучно, и для тех, кто в этот момент имеет трудности. Я приехал сюда, чтобы здесь разделить с вами ваш хлеб, сказать вам, что ни вы, ни находящиеся здесь дети не забыты. Хочу всех вас поздравить с наступающими праздниками. Поздравить, надеяться и верить, что наша страна будет жить лучше, что у всех детей будет хорошее будущее и для этого мы все, взявшись за руки, должны работать. Никогда не теряйте надежды. Я приехал, чтобы сказать вам, что после трудных дней есть жизнь. Верьте, что 2019 год будет лучше, а 2020 год – ещё лучше», - сказал Президент.
Он выразил благодарность Содружеству Армянского Красного Креста и его председателю Мхитару Мнацаканяну за реализацию благотворительных программ и пообещал по возможности помогать детям из нуждающихся семей. От имени Президента посетители столовой получили новогодние подарки.
Следующая остановка Президента Саркисяна была в общине Суренаван. Здесь он посетил многодетную семью Овсепянов. В семье растут восемь несовершеннолетних детей, старшему из которых 12 лет, а младшему – год. Президент присутствовал на праздновании дня рождения старшего сына Овсепянов – Миши, которому исполнилось 12 лет. Армен Саркисян поздравил семью с наступающими праздниками. Не только юбиляр, но и все члены семьи получили подарки от Президента, семье также передали бытовую технику.