New York Times-ը պատմել Է, թե որքան են պահպանվում հակաբիոտիկների ընդունման հետեւանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հակաբիոտիկների ընդունման հետեւանքները միկրոբիոմի՝ աղիքային ֆլորայի վրա, կարող են պահպանվել կես տարվա ընացքում: Ինչպես դեկտեմբերի 26-ին հայտնել Է The New York Times (NYT) թերթը, այս եզրակացությանն են հանգել Ստանֆորդի համալսարանի հետազոտողները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրանք վերլուծել են 900 հազար տղամարդկանցից եւ կանանցից վերցված ծագումնաբանական նմուշները, որոնք ընդունել են ցիպրոֆլոքսացին հակաբիոտիկը. բժշկական պրակտիկայում լայնորեն կիրառվող հակամանրԷային պատրաստուկ: Արդյունքում պարզվել Է, որ միկրոբիոմը՝ 10-ից մինչեւ 100 տրիլիոն մանրԷներ եւ այլ միկրոօրգանիզմներ, վերականգնվում Է հիմնականում հակաբիոտիկի ընդունումից չորս շաբաթ անց, սակայն որոշ դեպքերում հետեւանքները եղել են երկարատեւ. առանձին տեսակների մանրԷներ աղիներում չեն զարգացել կես տարվա ընթացքում:
Ինչպես հիշեցրել Է New York Times-ը, 2016 թվականին կատարված հետազոտությունների համաձայն՝ երեխաների մոտ հակաբիոտիկներ ընդունելիս կարող Է փոխվել աղիքային ֆլորայի բաղադրությունը, եւ առանձին դեպքերում կարող Է թուլանալ իմունային համակարգը, ինչպես նաեւ ուժեղանալ ասթմայի եւ ճարպակալման զարգացման նկատմամբ նախահակվածությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

NYT рассказала, сколько сохраняются последствия приема антибиотиков
Последствия приема антибиотиков на микробиом - кишечную флору - могут сохраняться на протяжении полугода. Как сообщила в среду газета The New York Times (NYT), к такому выводу пришли исследователи из Станфордского университета.
Они проанализировали генетические образцы, взятые у 900 тыс. мужчин и женщин, которые принимали антибиотик ципрофлоксацин - широко применяемый в медицинской практике антибактериальный препарат. В результате выяснилось, что микробиом - от 10 до 100 трлн бактерий и других микроорганизов - восстанавливается в основном через четыре недели после приема антибиотика, однако в некоторых случаях последствия были долгосрочными: отдельные виды бактерий не развивались в кишечнике на протяжении полугода, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как напомнила NYT, согласно проведенным в 2016 году исследованиям, у детей при приеме антибиотиков может изменяться состав кишечной флоры, и в отдельных случаях может быть ослаблена иммунная система, а также усилится предрасположенность к развитию астмы и ожирения.