Արման Կիրակոսյանը հրաժեշտի հանդիպումներ է ունեցել Վիեննայում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 17-ին Ավստրիայի Հանրապետությունում և Վիեննայի միջազգային կազմակերպություններում իր դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող դեսպան Արման Կիրակոսյանը հանդիպեց Միջուկային զենքի փորձարկման համապարփակ արգելման պայմանագրի կազմակերպության (CTBTO) Գործադիր քարտուղար Լասսինա Զերբոյի (Lassina Zerbo) հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիության վարչությունից, հանդիպման ընթացքում դեսպան Կիրակոսյանը շնորհակալություն հայտնեց Գործադիր քարտուղար Զերբոյին իր առաքելության տարիների ընթացքում բեղմնավոր համագործակցության և Հայաստանում կազմակերպության աջակցությամբ իրականացված ծրագրերի կապակցությամբ։ Լասսինա Զերբոն իր հերթին բարձր գնահատեց Արման Կիրակոսյանի անձնական ներդրումը Հայաստանի՝ Միջուկային զենքի փորձարկման համապարփակ արգելման պայմանագրի կազմակերպության հետ համագործակցությունն զարգացնելու հարցում: Դեսպան Կիրակոսյանը վերահաստատեց CTBTO Գլխավոր քարտուղարին ուղղված Հայաստան այցելելու հրավերը՝ նշելով, որ այն պատեհ առիթ կհանդիսանա տեղում ծանոթանալու CTBTO-ի օժանդակությամբ իրագործվող ծրագրերին: Հանդիպման ավարտին Լասսինա Զերբոն հաջողություններ մաղթեց դեսպան Արման Կիրակոսյանին իր հետագա դիվանագիտական գործունեության մեջ:
Դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արման Կիրակոսյանը հրաժեշտի հանդիպում ունեցավ ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) Գլխավոր տնօրեն Լի Յոնգի (Li Yong) հետ: Հանդիպման ընթացքում UNIDO-ի Գլխավոր տնօրենն անդրադարձավ Արման Կիրակոսյանի պաշտոնավարման տարիներին Հայաստանում UNIDO-ի կողմից իրականացված և շարունակվող ծրագրերին, նշվեց, որ դրանք մեծապես նպաստել են երկրի տնտեսության որոշ բնագավառների, այդ թվում տեքստիլի արտադրության, վերազինմանը և վերականգնմանը: Դեսպան Կիրակոսյանը շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպության Գլխավոր տնօրենին արդյունավետ համագործակցության համար՝ ընդգծելով վերջինիս անձնական դերակատարումը Հայաստանի հետ կապված մի շարք հարցերի կարգավորման գործում: Դեսպան Կիրակոսյանը նշեց, որ ուժի մեջ է Հայաստանի կառավարության կողմից Լի Յոնգին ուղղված այցելելության հրավերը: Ի պատասխան UNIDO-ի Գլխավոր տնօրենն ասաց, որ ծրագրում է Հայաստան այցելել 2019թ. երկրորդ կեսին: Նա հավելեց, որ ուրախ կլինի մասնակցել նաև Հայաստանում կայանալիք որևէ համապատասխան գործարար համաժողովին:

YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. Armenian Ambassador Arman Kirakosyan, who completes his diplomatic mission in Austria and international organizations in Vienna, met with Lassina Zerbo - Executive Secretary of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO), the Armenian foreign ministry told Armenpress.
During the meeting the Armenian Ambassador thanked the CTBTO Executive Secretary for the productive cooperation during his mission and the programs conducted by the organization in Armenia. In his turn Lassina Zerbo highly appreciated Arman Kirakosyan’s personal contribution to developing Armenia’s cooperation with the CTBTO. The Ambassador reaffirmed the invitation sent to the CTBTO Executive Secretary to visit Armenia, stating that it will be a chance to get acquainted with the programs being implemented by the CTBTO support. At the end of the meeting Lassina Zeerbo wished success to the Ambassador in his future activities.
On December 19 Ambassador Arman Kirakosyan also had a farewell meeting with the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) Director General Li Yong. At the meeting Li Yong touched upon the recent and ongoing programs of the UNIDO in Armenia which greatly contributed to the upgrading and recovery of some sectors of the country’s economy, including textile production. Ambassador Kirakosyan thanked the UNIDO Director General for the effective cooperation, highlighting the latter’s personal contribution to the regulation of some issues related to Armenia. The Ambassador said the invitation to Li Yong to visit Armenia is in force, and in response the UNIDO Director General said he plans to visit Armenia in the second half of 2019. He added that he will be happy to participate in any business forum in Armenia.