Կառավարությունը հավանություն տվեց ԵԱՏՄ-ի և ՉԺՀ-ի միջև տնտեսական և առևտրային համագործակցության համաձայնագրին
Կառավարությունը հավանություն տվեց ԵԱՏՄ-ի և ՉԺՀ-ի միջև տնտեսական և
առևտրային համագործակցության համաձայնագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց Եվրասիական տնտեսական միության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև տնտեսական և առևտրային համագործակցության մասին համաձայնագրի վավերացմանը: Փաստաթուղթը ստորագրվել է 2018 մայիսի 17-ին Աստանայի տնտեսական համաժողովի շրջանակներում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ըստ հիմնավորման, համաձայնագիրն ապահովում է պետական կարգավորման տարբեր ուղղություններով փոխգործակցության այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք թույլ են տալիս առավելագույնս հաշվի առնել Եվրասիական տնտեսական միության ընդհանուր և յուրաքանչյուր անդամ պետության առանձին շահերը, ինչպես նաև՝ գործարարության շահերը, կարգավորման թափանցիկությունն ու կանխատեսելիությունը ազգային և վերազգային մակարդակներում: Համաձայնագիրը կրում է ոչ արտոնյալ բնույթ և մաքսատուրքերի նվազեցում չի ենթադրում:
Համաձայնագրով նախատեսվում են այնպիսի բաժիններ, ինչպիսիք են` «Թափանցիկությունը», «Առևտրի պաշտպանական միջոցները», «Առևտրի տեխնիկական խոչընդոտները», «Սանիտարական և բուսասանիտարական միջոցառումները», «Մաքսային համագործակցությունը և առևտրի դյուրացումը», «Մտավոր սեփականության իրավունքները», «Մրցակցությունը», «Պետական գնումները», «Ոլորտային համագործակցությունը», «Էլեկտրոնային առևտուրը»:

Правительство Армении одобрило соглашение о торгово-экономическом сотрудничестве между ЕАЭС и Китаем
Правительство Армении  одобрило соглашение о торгово-экономическом сотрудничестве
между ЕАЭС и Китаем
Правительство Армении  одобрило соглашение о торгово-экономическом сотрудничестве между ЕАЭС и Китаем, запустив процедуру его ратификации. Как передает «Арменпресс», соответствующее решение было принято в ходе заседания правительства Армении в четверг.
Документ был подписан 17 мая 2018 года в Астане. Его цель - формирование договорно-правовой базы для развития торгово-экономического сотрудничества Евразийского экономического союза и КНР, повышение предсказуемости и транспарентности правового регулирования в сфере торговли, а также создание институтов торгового и отраслевого сотрудничества с КНР.Соглашение определяет направления и предусматривает создание правовых рамок для дальнейшего развития сотрудничества ЕАЭС и его государств с КНР в области санитарно-фитосанитарных мер, таможенного регулирования, электронной коммерции, интеллектуальной собственности, государственных закупок и в других сферах.Документом предусмотрено развитие сотрудничества по вопросам антимонопольной политики, включая расширение информационного взаимодействия. Он также включает положения, направленные на обеспечение эффективного правоприменения в сфере конкуренции.