ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը չի լուծվել. Փաշինյանի մամուլի խոսնակը հերքում է Նազարբաևի հայտարարությունը
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը չի լուծվել. Փաշինյանի մամուլի
խոսնակը հերքում է Նազարբաևի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը լուծված չէ։ Այն պետք է լուծվի կոնսենսուսով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Sputnik Արմենիա»-ն, այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Արման Եղոյանը։
«Վերահաստատում եմ ասածս՝ դեկտեմբերի 6-ին ԵԱՏՄ բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի ժամանակ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը չի լուծվել և չէր էլ կարող լուծվել, քանի որ ՀԱՊԿ նիստ տեղի չի ունեցել։ Նաև վերահաստատում եմ Հայաստանի դիրքորոշումը, որ հարցը պետք է լուծվի կոնսենսուսի միջոցով, ՀԱՊԿ-ի շրջանակում կայանալիք պաշտոնական հանդիպման ընթացքում»,– ասել է Եղոյանը։
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը դեկտեմբերի 13-ին հայտարարել է, որ Սանկտ Պետերբուրգում ՀԱՊԿ անդամ պետությունները որոշել են սատարել Ստանիսլավ Զասի թեկնածությունը, որն առաջարկել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։ Նազարբաևն այդ մասին խոսել է Աստանայում Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի պետքարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ հանդիպման շրջանակում: Նազարբաևն իր աջակցությունն է հայտնել Բելառուսի ներկայացուցչին` որպես ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի թեկնածուի:
Նոյեմբերի 2-ին Հայաստանի ներկայացուցիչ Յուրի Խաչատուրովն ազատվեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից, քանի որ նրան հետ կանչելու գործընթաց սկսելու հարցով ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրներին դիմել էր Հայաստանն այն բանից հետո, երբ Խաչատուրի նկատմամբ Մարտի 1-ի գործով քրեական գործ էր հարուցվել: Ակնկալվում էր, որ ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղար կընտրվի նոյեմբերի 8-ին, ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի ընթացքում, սակայն որոշում ընդունվեց խնդրին լուծում տալ դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք նիստի ընթացքում: Դրանից հետո Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը հայտարարեց, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում պետք է ընտրվի Բելառուսի թեկնածուն,՝ չնայած այն հանգամանքին, որ այդ պաշտոնը զբաղեցնելու իրավունքը մինչև 2020թ. պատկանում է Հայաստանին:

Nazarbayev’s announcement
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. The issue of the appointment of Decretary-General of the CSTO is not resolved yet. It has to be decided by consensus, ARMENPRESS reports, citing Sputnik Armenia, Arman Yeghoyan, spokesperson to the acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, announced.
“I reaffirm my previous announcement. The issue of the appointment of the Secretary General of the CSTO was not resolved during the December 6 Supreme Eurasian Economic Council meeting and could not be resolved, since no CSTO session took place. I also reaffirm the position of Armenia, which is that the issue has to be decided by consensus during an official meeting in the sideline sof the CSTO”, Yeghoyan said.
President of Kazakhastan Nursultan Nazarbayev announced on December 13 that in ST. Petersburg the CSTO member states took a decision to support the candidacy of Stanislav Zas, proposed by Belarus. Nazarbayev talked about this in a meeting with Stanislav Zas in Astana, who is the State Secretary of the Security Council of Belarus. Nazarbayev expressed his support to the representative of Belarus for the post of CSTO Secretary General.
On November 2 Yuri Khachaturov, former CSTO Secretary General from Armenia, was relived fron his post. Armenia has initiated a criminal case against him over March 1 case. It was expected that a new Secretary General would be appointed on November 8, during the CSTO Collective Security Council session, but it was decided to decide the issue during December 6 session, which never took place. After that President of Kazakhastan Nursultan Nazarbayev announced that the candidate of Belarus should be appointed CSTO Secretary-General, despite the fact that Armenia’s representative has the right to be in office until 2020.
Currently, Deputy Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Valery Semerikov temporarily assumed the duties of the CSTO Secretary General.