Քննչական կոմիտեն ընտրախախտումների վերաբերյալ մեկ հաղորդում է ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեն ԱԺ արտահերթ ընտրությունների օրվա ընթացքում տեղի ունեցած գործընթացների վերաբերյալ  դեկտեմբերի 9-ին ստացել է ընդամենը մեկ հաղորդում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`  ԿԸՀ տեղեկատվական կենտրոնում այս մասին հայտնեց Քննչական կոմիտեի հատուկ կարևորության գործերի քննության վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչության պետ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Կամո Սահակյանը:
«Այսօրվա ընթացքում տեղի ունեցած խախտումների վերաբերյալ քննչական կոմիտեն ստացել է ընդամենը մեկ հաղորդում: Այն վերաբերել է ընտրողի ազատ իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելուն: Իրականացվում են համապատասխան գործողություններ: Այս պահի դրությամբ՝ քրեական գործեր չեն հարուցվել»,- ասաց Սահակյանը:
Նա տեղեկացրեց նաև, որ ԱԺ արտահերթ ընտրություններին ընդառաջ, կառավարության որոշմամբ, օրեր առաջ Քննչական կոմիտեում ստեղծվել է հատուկ մասնագիտացված ստորաբաժանում` ընտրական հանցագործությունների գործերի քննությունն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով: Դրանում ընդգրկվել են համապատասխան որակավորում ունեցող, մասնագիտացված քննիչներ: Միևնույն ժամանակ, Քննչական կոմիտեի նախագահի հրամանով ստեղծել է աշխատանքային խումբ` ԱԺ արտահերթ ընտրության ընթացքում և դրան հաջորդող շրջանում պատշաճ վերահսկողություն իրականացնելու և աշխատանքները համակարգելու նպատակով:
Մինչ ընտրության օրը տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ  Քննչական կոմիտեն ստացել է վեց հաղորդում, որոնցից երկուսն արձանագրվել են Արմավիրի, երկուսը` Արարատի, և մեկական դեպք՝ Լոռու և Արագածոտնի մարզերում: Դրանք վերաբերել են քարոզչություն իրականացնելը խոչընդոտելուն և ընտրակաշառք բաժանելու և այլ դեպքերի:

YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. The Investigative Committee has received just one report on the electoral violations recorded during today’s snap parliamentary elections, an official of the Investigative Committee Kamo Sahakyan said at the information center of the Central Electoral Commission, reports Armenpress.
“The Investigative Committee has received just one report about the violations registered today. It related to obstructing the voter to exercise his/her free right. Respective actions are being taken. No criminal cases have been launched as of now”, he said.
He informed that before the elections a specialized unit has been formed in the Investigative Committee by the government’s decision for more effectively organizing the investigation of electoral crimes. A working group has also been formed aimed at conducting proper control during the elections and the subsequent period and coordinating the works.
The Committee received 6 reports on the cases before the election day, all in provinces. They related to obstructing the campaign, electoral bribe distribution and etc.