Մերկելը Համբուրգում ՔԴՄ-ի համագումարը բացել Է պատվիրակների երկարատեւ օվացիայի ներքո
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը դեկտեմբերի 7-ին որպես Քրիստոնեադեմոկրատական միության նախագահ Համբուրգում բացել Է կուսակցական համագումարը: Պատվիրակները նրան դիմավորել են հոտնկայս երկարատեւ ծափահարություններով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մերկելը մի քանի անգամ փորձել Է խոսել, բայց օվացիաները չեն դադարել: Ի վերջո կանցլերը հավաքվածներին հիշեցրել Է, որ «մենք այսօր դեռ շատ գործեր ունենք անելու»: Դրանից հետո, վերջապես, պատվիրակներն զբաղեցրել են իրենց տեղերը, եւ համագումարն սկսել Է աշխատանքը: Համագումարի ուղիղ հեռարձակումը վարում Է n-tv հեռուսաալիքը:
«Մենք բոլորս Էլ զգում ենք, որ սա առանձնահատուկ կուսակցական համագումար Է»,- հայտարարել Է Մեկելը, հավելելով, որ կուսակցության նոր ղեկավարության ընտրությունների արդյունքում, որոնք կկայանան դեկտեմբերի 7-ին, ՔԴՄ-ն պետք Է «ամրապնդի իր՝ որպես կենտրոնի ժողովրդական կուսակցության դիրքերը եւ լավ առաջարկություն ձեւակերպի մեր երկրի ապագայի վերաբերյալ»:
ՔԴՄ-ի համագումարում կանցկացվեն կուսակցության նոր նախագահի, նախագահության եւ վարչության ընտրություններ: Համագումարին մասնակցում Է 1001 պատվիրակ: Ավելի վաղ Մերկելը, որը Գերմանիայի կառավարությունը գլխավորում Է 2005 թվականից, հայտնել Է, որ 2021 թվականին չի հավակնելու կանցլերի պաշտոնին:
Նաեւ Քրիստոնեադեմոկրատական միության ղեկավարը մտադիր չԷ պայքարել Բունդեսթագում տեղ գրավելու համար, իսկ Համբուրգի կուսակցական համագումարում չի առաջադրելու իր թեկնածությունը ՔԴՄ-ի նախագահի պաշտոնի համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Меркель открыла съезд ХДС в Гамбурге под продолжительную овацию делегатов
Канцлер ФРГ Ангела Меркель открыла в пятницу в качестве председателя Христианско-демократического союза (ХДС) партийный съезд в Гамбурге. Делегаты встретили ее продолжительными аплодисментами стоя, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Меркель несколько раз пыталась начать говорить, однако овации не стихали. В итоге действующий канцлер ФРГ напомнила собравшимся, что "у нас еще очень много дел сегодня". После этого, наконец, делегаты заняли свои места, и съезд начал работу. Прямую трансляцию съезда ведет телеканал n-tv.
"Мы все чувствуем, что это особенный партийный съезд", - заявила Меркель, добавив, что в результате выборов нового руководства партии, которые состоятся в пятницу, ХДС должен "укрепить свои позиции как народная партия центра и сформулировать хорошее предложение относительно будущего нашей страны".
На съезде ХДС в пятницу состоятся выборы нового председателя партии, президиума и правления. В съезде участвуют 1001 делегат. Выборы проходят в рамках тайного голосования, для победы в первом туре кандидату в председатели ХДС нужно набрать абсолютное большинство голосов. Если это не удастся сделать, то состоится второй тур, в который проходят два наиболее успешных кандидата.
Ранее Меркель, возглавляющая правительство Германии с 2005 года, сообщила, что не будет претендовать на пост канцлера в 2021 году. Также глава Христианско-демократического союза не намерена бороться за место в бундестаге, а на партийном съезде в декабре в Гамбурге не будет выдвигать свою кандидатуру на пост председателя ХДС.