Հունվար-նոյեմբերին սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 3.2%
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2018թ. նոյեմբերին 2017թ. նոյեմբերի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը Հայաստանում կազմել է 102.4%: Միևնույն ժամանակ ընթացիկ տարվա նոյեմբեր-հունվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ սպառողական գները բարձրացել են 3.2%-ով:
Ինչպես տեղեկացավ «Արմենպրես»-ը Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալներից,  նոյեմբերի ցուցանիշներով սննդամթերքի  (ներառյալ ոչ ալկոհոլային և ալկոհոլային խմիչք, ծխախոտ) 12-ամսյա գնաճը կազմել է 1.7%: Բանջարեղենի ապրանքախմբում 2018թ. նոյեմբերին 2017թ. նոյեմբերի համեմատ գրանցվել է 6.4% գնանկում, իսկ մրգի ապրանքախմբում արձանագրվել է 2.0% գնաճ:
Նույն ժամանակահատվածում  ոչ պարենային ապրանքների 12-ամսյա գնաճը կազմել է 3.7%, ընդ որում՝ գրանցվել է բենզինի և դիզելային վառելիքի՝ համապատասխանաբար 11.0% և 25.6% գնաճ: Նոյեմբեր ամսին մեկ տարվա կտրվածքով ծառայությունների գինը բարձրացել է 0.7%-ով:
Ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Արթուր Ստեփանյանի՝ գնաճային ցածր միջավայրը մոտական ամիսներին կպահպանվի և միջնաժամկետ հատվածում արդեն կկայունանա նախատեսված 4%-ի շուրջ:

YEREVAN, DECEMBER 5, ARMENPRESS. The consumer price index in Armenia comprised 102.4% in November 2018 against November 2017. At the same time the consumer prices increased by 3.2% in January-November 2018 against the same period of 2017, reports Armenpress.
According to the data of the National Statistical Committee, the 12-month price increase of food products (including non-alcoholic and alcoholic drinks, tobacco) comprised 1.7%. As for vegetables, 6.4% decrease in prices was registered in November 2018 against November 2017, but as for fruits 2.0% price increase has been recorded.
During the same period the 12-month price increase of non-food products comprised 3.7%, moreover, 11.0% and 25.6% price increase in petrol and diesel fuel was registered respectively. The price of services increased by 0.7% in November.
According to the Central Bank official, the low inflationary environment will be maintained in coming months and will stabilize in the medium range over a predicted 4%.