Արմեն Սարգսյանը Գյումրիում այցելել է Ստեփան Ալիխանյանի անվան տիկնիկային թատրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահը և տիկին Նունե Սարգսյանը Գյումրիում այցելել են Ստեփան Ալիխանյանի անվան տիկնիկային թատրոն։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այն Հայաստանի առաջին տիկնիկային թատրոնն է՝ հիմնադրված 1935 թվականին։ Թատրոնը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին կից տիկնիկային թատրոնների համաշխարհային կազմակերպության (ՈՒՆԻՄԱ) անդամ է:
Հանրապետության նախագահը և տիկին Սարգսյանը շրջել են թատրոնում, նրանց ներկայացվել են թատրոնի պատմությունն ու ստեղծագործական ուղին։ Նշվել է, որ երկարատև գործունեության ընթացքում տիկնիկային թատրոնը մասնակցել է բազմաթիվ փառատոնների` արժանանալով մեդալների, դիպլոմների ու պատվոգրերի:
Նախագահը և տիկին Սարգսյանը երեխաների հետ միասին դիտել են Հովհաննես Թումանյանի «Սուտլիկ Որսկանը» հեքիաթի հիման վրա բեմադրված ներկայացումը։
Ավարտից հետո հանրապետության նախագահը երեխաներին հորդորել է հեքիաթներ կարդալ ու սովորել և նվիրել է հեքիաթների գրքեր։
Նշելով, որ թատրոնն ունի հարուստ ավանդույթներ՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Գյումրիի երեխաներն ավելի լավ պայմանների են արժանի և ամեն ինչ պետք է անել, որ այս թատրոնն ավելի բարեկարգ վիճակում հյուրընկալի ևդաստիարակի երեխաներին։

YEREVAN, DECEMBER 5, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian together with spouse Nune Sarkissian visited the Puppet Theater after Stepan Alikhanyan in Gyumri, the Presidential Office told Armenpress.
It’s the first puppet theater in Armenia established in 1935. The theater is a member of the International Union of the Marionette (UNIMA).
The President and spouse toured the theater and were introduced on the history and creative path of the theater. It was stated that the theater has participated in many festivals during its long-term activity by receiving medals, diplomas and certificates.
Armen Sarkissian and Nune Sarkissian watched a performance together with children. Thereafter, the President urged the kids to read fairy tales and study, and handed over fairy tale books to them.
Armen Sarkissian said the theater has rich traditions and the children of Gyumri deserve better conditions, therefore everything must be done to improve the theater.