Գյուղմթերքի արտահանման ծավալներն աճել են 32 մլն դոլարով. Փաշինյանի կառավարությունը պատրաստվում է ավելացնել այդ ցուցանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2019 թ. կառավարության հիմնական խնդիրներից մեկը լինելու է գյուղմթերքի արտահանման ծավալների ավելացումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին Վեդի քաղաքում «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի նախընտրական հանրահավաքի ընթացքում ասացՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար, դաշինքի նախընտրական ցուցակի առաջին համար Նիկոլ Փաշինյանը։
«2018 թ. ընթացքում Հայաստանից գյուղմթերքի արտահանումն աճել է 32 մլն դոլարով։ Սա նաև Վեդիի տարածաշրջանի, ընդհանրապես Արարատի մարզի մեր հայրենակիցների աշխատանքի արդյունքն է։ Բայց ավելի կարևոր է, որ մյուս տարի այս ծավալը պետք է անպայման մեծանա, և դա մեր կառավարության հիմնական խնդիրներից մեկն է լինելու։ Մեր գյուղատնտեսությունը մեծ մասամբ կախված է եղանակային պայմաններից, բայց 21-րդ դարի տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս, որ մենք կարողանանք բերքի որոշակի ծավալ ապահովել»,- ասաց Փաշինյանը։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ տեղական արտադրության հակակարկտային կայաններն արդյունավետ են աշխատում, եթե ճիշտ են օգտագործվում։
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան դեկտեմբերի 9-ին։ Նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածը նոյեմբերի 26-ից դեկտեմբերի 7-ն է։

Объемы экспортирования сельхозпродукции выросли на 32 млн долларов
Одной из главных задач правительства в 2019 году будет увеличение объемов экспортирования сельхозпродукции.
Как сообщает «Арменпресс», об этом, в рамках предвыборной агиткампании, сообщил жителям города Веди исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян.
“За 2018-й год Объемы экспортирования сельхозпродукции выросли на 32 млн долларов. Это результат труда и наших соотечественников региона Веди и Араратского района в целом. Но еще важнее, чтобы в будущем году этот объем еще больше бы увеличился, и это будет одной из задач нашего правительства. Наше сельское хозяйство сильно зависит от погодных условий, однако технологии 21-го века позволяют нам обеспечить определенный объем урожая”, - сказал Пашинян.
Внеочередные парламентские выборы состоятся 9 декабря. Предвыборная агиткампания проводится с 26 ноября по 7 декабря.