Գյուղմթերքի արտահանման ծավալներն աճել են 32 մլն դոլարով. Փաշինյանի կառավարությունը պատրաստվում է ավելացնել այդ ցուցանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2019 թ. կառավարության հիմնական խնդիրներից մեկը լինելու է գյուղմթերքի արտահանման ծավալների ավելացումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին Վեդի քաղաքում «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի նախընտրական հանրահավաքի ընթացքում ասացՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար, դաշինքի նախընտրական ցուցակի առաջին համար Նիկոլ Փաշինյանը։
«2018 թ. ընթացքում Հայաստանից գյուղմթերքի արտահանումն աճել է 32 մլն դոլարով։ Սա նաև Վեդիի տարածաշրջանի, ընդհանրապես Արարատի մարզի մեր հայրենակիցների աշխատանքի արդյունքն է։ Բայց ավելի կարևոր է, որ մյուս տարի այս ծավալը պետք է անպայման մեծանա, և դա մեր կառավարության հիմնական խնդիրներից մեկն է լինելու։ Մեր գյուղատնտեսությունը մեծ մասամբ կախված է եղանակային պայմաններից, բայց 21-րդ դարի տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս, որ մենք կարողանանք բերքի որոշակի ծավալ ապահովել»,- ասաց Փաշինյանը։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ տեղական արտադրության հակակարկտային կայաններն արդյունավետ են աշխատում, եթե ճիշտ են օգտագործվում։
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան դեկտեմբերի 9-ին։ Նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածը նոյեմբերի 26-ից դեկտեմբերի 7-ն է։

Agricultural goods export volumes increase by 32 mln USD: Pashinyan’s government plans to increase this figure
Agricultural goods export volumes increase by 32 mln USD: Pashinyan’s government plans to
increase this figure
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. Increasing the export volumes of agricultural goods is going to be one of the key tasks of the Armenian government in 2019, acting Prime Minister Nikol Pashinyan said during the pre-election campaign of Im Kayl (My Step) alliance in Vedi town, reports Armenpress.
“During 2018 the export of agricultural goods from Armenia increased by 32 million USD. This is also thanks to the work of our compatriots of Vedi, the Ararat province in general. But increase of this volume next year is more important, and this is going to be one of the key tasks of our government. Our agriculture mostly depends on weather conditions, but the technologies of the 21st century enable us to provide certain amount of crop”, he said.
The acting PM noted that the local anti-hail stations operate effectively if they are used correctly.