Մեկնարկել է ՀՀ նախագահի պաշտոնական այցը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի պաշտոնական այցը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրել է ՀՀ նախագահի օգնական Հասմիկ Պետրոսյանը ֆեյսբուքի իր էջում:
Այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահը հանդիպումներ կունենա ԳԴՀ բարձրագույն ղեկավարության՝ կանցլեր Անգելա Մերկելի, նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի, Բունդեսթագի նախագահ Վոլֆգանգ Շոյբլեի հետ: Հանդիպումների քննարկումների առանցքում կլինեն երկու երկրների փոխգործակցության օրակարգին և հեռանկարներին վերաբերող բազմաթիվ հարցեր:
Այցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը կհանդիպի Հայաստանում գործունեություն ծավալող և Հայաստանի հետ համագործակցությամբ հետաքրքրված գերմանացի գործարարների հետ: Քննարկումներ կծավալվեն հայաստանյան ներդրումային և գործարար միջավայրի, հայ-գերմանական տնտեսական համագործակցության զարգացման հնարավորությունների վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահը կմասնակցի Մյունխենի անվտանգության միջազգային համաժողովի կողմից կազմակերպված քննարկմանը, ինչպես նաև կայցելի Գերմանիայի Կարմիր խաչի կազմակերպություն, որը հատկապես վերջին 30 տարիներին բավականին արդյունավետ գործունեություն է ծավալում Հայաստանում:
Պաշտոնական այցի շրջանակում նախագահը կայցելի Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամաս, որտեղ նախատեսված է նրա հանդիպումը երկրամասի կառավարության ղեկավար Ռայներ Հազելոֆի հետ:
Հայաստանի նախագահի պաշտոնական այցի օրակարգը ներառում է նաև այցելություններ ԳԴՀ մի շարք գիտակրթական և գիտատեխնիկական հաստատություններ: Արմեն Սարգսյանը դասախոսություններով հանդես կգա «Բերթելսման» հիմնադրամում, Օտտո ֆոն Գուերիկեի համալսարանում:
Հանրապետության նախագահը հանրահայտ Կոնցերտհաուս Բեռլինում (Konzerthaus Berlin) ներկա կգտնվի հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 115-ամյակին նվիրված՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգին՝ անվանի ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանի մասնակցությամբ:

YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. The official visit of President of Armenia Armen Sarkissian to the Federal Republic of Germany has kicked off today, the President’s assistant Hasmik Petrosyan said on Facebook, reports Armenpress.
During the visit President Sarkissian will meet with the German top officials, including Chancellor Angela Merkel, President Frank-Walter Steinmeier and President of the Bundestag Wolfgang Schäuble. The meetings will focus on the agenda and prospects of the bilateral cooperation of the two countries and a number of other issues.
The Armenian President will also meet with businessmen who carry out activities in Armenia and are interested in the cooperation with Armenia. The discussions will focus on the Armenian investment and business climate, the Armenian-German economic cooperation development opportunities.
Armen Sarkissian will attend the discussion organized by the Munich Security Conference, as well as will visit the Red Cross Organization of Germany which carries out quite effective activity in Armenia in the past 30 years.
On the sidelines of the official visit President Sarkissian will also visit Saxony-Anhalt German state to meet with Minister-President of the federal state Reiner Haseloff.
The President is also expected to visit several German scientific-education and scientific-technical institutions. He will deliver lectures at the Bertelsmann University and the Otto von Guericke University.
Armen Sarkissian will attend the concert of the National Philharmonic Orchestra of Armenia at the Konzerthaus Berlin dedicated to the 115th anniversary of renowned Armenian composer Aram Khachatryan. The concert will be held with the participation of famous violinist Sergey Khachatryan.