Զբոսաշրջության ոլորտում պետք է ստեղծել ավելի մրցակցային միջավայր. Ապրեսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիան նպատակ ունի Հայաստանում ստեղծել ավելի մրցակցային միջավայր, որպեսզի երկրի մրցունակությունը բարձրանա համաշխարհային շուկայում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիա»-ի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը խոսեց ֆեդերացիայի ստեղծման, նպատակների, ոլորտում առկա խնդիրների և մի շարք այլ հարցերի մասին:
-Պարոն Ապրեսյան, նախկինում եղել է «Հայաստանի ներգնա տուրօպերատորների միություն»: Ինչո՞ւ որոշեցիք վերակազմավորել այն «Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիա»-ի:
-2004 թվականի օգոստոսի 2-ին կայացած ժողովի ժամանակ ստեղծվել է «Հայաստանի ներգնա տուրօպերատորների միություն»-ը: 2018 թվականի օգոստոսի 2-ին  «Հայաստանի ներգնա տուրօպերատորների միության» ընդհանուր խորհուրդը որոշում ընդունեց վերակազմավորվել «Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիա»-ի: Մի քանի տարի մասնավոր հատվածի հետ քննարկում էինք ֆեդերացիա ստեղծելու գաղափարը: Այն, իրոք, անհրաժեշտ էր՝ ներկայիս համաշխարհային զբոսաշրջային արդյունաբերության մեջ առկա մարտահրավերների և զարգացումների պայմաններում: Մենք պետք է կարողանանք ոլորտում եղած մարտահրավերներն ավելի արդյունավետ հաղթահարել: Ֆեդերացիայի միջոցով կփորձենք մասնակցել և աջակցել ոլորտում քաղաքականության մշակման և իրականացման գործընթացին, լինել պետության և հասարակության միջև կապող օղակ:
-Ի՞նչ նպատակ է հետապնդում վերակազմավորված ֆեդերացիան:
-Այժմ մենք նպատակ ունենք ներկայացնել ոլորտի մասնավոր հատվածն ամբողջությամբ և հանդիսանալ համագործակցության հարթակ ոլորտի բոլոր պետական ու մասնավոր շահագրգիռ կողմերի համար:  Մեր նպատակն է նաև Հայաստանում ստեղծել ավելի մրցակցային միջավայր, որպեսզի երկրի մրցունակությունը բարձրանա համաշխարհային շուկայում:
-Կնշե՞ք «Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիա»-ի գործառույթները:
-Մենք մի քանի գործառույթ ունենք, որոնցից կարևոր եմ համարում տուրիզմի ոլորտի աշխատակիցների համար դասընթացների կազմակերպումը, վերապատրաստումը: Այս ասպարեզում շատ մեծ դերակատարություն ունի մարդկային ռեսուրսների զարգացումը, ոլորտը բարձրակարգ կադրերով ապահովելը: Մենք նաև ոլորտում ուսումնասիրություններ, վերլուծություններ ենք իրականացնելու, մշակելու ենք տարբեր առաջարկություններ և ներկայացնելու շահագրգիռ պետական և մասնավոր կառույցներին:
-Արդեն իսկ դասընթացներ անցկացվե՞լ են:
-Այո, արդեն եղել են դասընթացներ զբոսաշրջային օպերատորի գործունեության վերաբերյալ, և դրանք շարունակական են լինելու: Բայց միայն սրանով չենք սահմանափակվելու, լինելու են նաև ոլորտի բոլոր ծառայությունների հետ կապված դասընթացներ, ինչպես նաև հենց դասընթացավարների պատրաստման դասեր:
-Նախատեսվո՞ւմ են համագործակցություններ այլ երկրների ֆեդերացիաների հետ:
-Դեռևս մեկ պայմանավորվածություն կա՝ համագործակցություն սկսել «Հոլանդիայի տուրիզմի ֆեդերացիա»-ի հետ, ինչի արդյունքում կլինի փորձի փոխանակում: Մենք այստեղ հրավիրել էինք հոլանդացի տուրիզմի ոլորտի մի մասնագետի, ով նախկինում եղել է այդ ֆեդերացիայի անդամ և նրա հետ արդեն իսկ համագործակցության պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել:
-Ի՞նչ փոփոխություններ է պետք իրականացնել տուրիզմի ոլորտում, որպեսզի այն զարգանա, և ավելի շատ զբոսաշրջիկներ այցելեն Հայաստան:
-Դեպի Հայաստան զբոսաշրջիկների դինամիկ աճ է սպասվում, և առաջին հերթին մենք պետք է կարողանանք ճիշտ կառավարել այդ զբոսաշրջային հոսքերը: Դրա համար անհրաժեշտ է ապահովել ծառայությունների որակ, հետևողական լինել, որպեսզի ավելի բարեկարգ ծառայություններ մատուցենք: Մենք նաև է չպետք մոռանանք միջազգային ինտեգրացման մասին՝ առավել ակտիվացնենք միջազգային համագործակցությունը, որն ունի երկու նպատակ: Մենք, առաջին հերթին, պետք է կարողանանք օգտվել այդ համագործակցությունից, որպեսզի բարձրացնենք մեր երկրի իմիջը, երկրորդն էլ՝ պետք է բարձրացնենք մեր երկրի հեղինակությունն ու հարգանքը Հայաստանի նկատմամբ:
-Բացի ֆեդերացիայի անդամ կազմակերպություններից, կա՞ն այլ կառույցներ, որոնք աջակցում են:
-Իհարկե, կան: Ամենակարևորը հենց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունն է: Մեր գործունեության մեջ շատ մեծ ներդրում ունեն նախարարությունն ու Զբոսաշրջության կոմիտեն, որը ոլորտում պետական լիազոր մարմինն է:

More competitive environment necessary in tourism field – President of Armenian Tourism Federation
YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. The Armenian Tourism Federation aims at creating more competitive environment in Armenia in order to raise the country’s competitiveness in the world market.
Mekhak Apresyan – President of the Armenian Tourism Federation, gave an interview to ARMENPRESS talking about the creation, goals of the Federation, issues existing in the field and etc.
-Mr. Apresyan, previously there was a Union of Incoming Tour-Operators of Armenia. Why did you decide to restructure it into an Armenian Tourism Federation?
-The Union of Incoming Tour-Operators of Armenia has been established during a meeting on August 2, 2004. On August 2, 2018 the General Council of the Union of Incoming Tour-Operators of Armenia made a decision to restructure it into an Armenian Tourism Federation. For many years we were discussing with the private sector the idea to establish a federation. It was really necessary in the context of the current challenges and developments in the world tourism industry. We need to more effectively counter the challenges existing in the field. We will try to participate and support the policy development and implementation process in the field, act as a bridge between the state and the public via this Federation.
-What goal does the Federation pursue?
-Now we plan to completely present the private sector of the field and serve as a cooperation platform for all concerned sides of the public and private sector. Our goal is also to create a competitive environment in Armenia in order to raise the country’s competitiveness in the global market.
-Can you please specify the functions of the Armenian Tourism Federation?
-We carry out several functions, from which I would like to highlight the organization of lectures, trainings for the employees of the tourism field. The development of human resources, ensuring the field with highly-qualified specialists plays a great role here. We have also conducted research, analysis in the field, will develop different proposals and will present them to the concerned public and private structures.
-Did you already hold trainings?
-Yes, trainings have already been held on the activities of tour-operators, and they will continue. But we will not be satisfied by this, there will be trainings also over the services of the field, as well as lectures for preparation of trainers.
-Do you plan to cooperate with the federations of other countries?
-There is one agreement yet to start cooperation with the Dutch Tourism Federation, as a result of which there will be an exchange of experience. We have invited a Dutch tourism specialist here, who was a former member of that federation, and already reached an agreement on cooperation with him.
-What changes need to be made in the field of tourism in order to develop it and contribute to the visits of more tourists to Armenia?
-A dynamic growth in number of tourists to Armenia is expected, and we first of all must correctly manage these tourist flows. Therefore, it is necessary to ensure quality of services, be consistent in order to provide better services. We also should not forget about the international integration, to further intensify the international cooperation which has two goals. First of all, we must be able to use this cooperation to raise our country’s image, and secondly, we should raise our country’s reputation, as well as the respect towards Armenia.
-In addition to the Federation’s member organizations, are there other structures which support the Federation?
-Of course, there are. The most important one is the ministry of economic development and investments. The ministry and the Tourism Committee have a great contribution in our activities.