Համաշխարհային տնտեսությունում պղնձի ու նավթի գների նվազումը կազդի ՀՀ տնտեսության վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային տնտեսությունում առաջիկայում կնվազեն նավթի ու պղնձի գները, ինչն էլ կազդի ՀՀ տնտեսության վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 1-ին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովի նիստում 2019թ. բյուջեի քննարկման ժամանակ նշեց ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
«Ընդհանուր առմամբ, կայունանում է աճի տեմպը համաշխարհային տնտեսության տեսակետից, բայց գործընկեր երկրներում դիտվում է աճի դանդաղեցման միտում, մասնավորապես, ՌԴ-ի ու ԵՄ երկրների համար: Նախատեսվում էր, որ համաշխարհային տնտեսությունը կաճի շուրջ 3.9%-ով այս տարի, և նույնքան էլ 2019-ին: Մենք հարկադրված ենք հաշվի նստել արտաքին առևտրի ու համաշխարհային տնտեսության զարգացումների հետ: Որոշակի առումով պղնձի գների նվազում է կանխատեսվում, որը որոշակի ազդեցություն կունենա մեր տնտեսության վրա: Հաջորդը նավթն է, որը էլի մեր ռազմավարական գործընկերոջ տնտեսության սերտ կապերի գործոնով պայմանավորված է, որ էական է ՀՀ տնտեսության զարգացման տեսակետից, այստեղ ևս ըստ կանխատեսումների նվազում է սպասվում»,- ասաց նախարարի պաշտոնակատարը:
Ատոմ Ջանջուղազյանի խոսքով՝ սա խնդիր է, որպեսզի Հայաստանում մտածեն տնտեսությունը դիվերսիֆիկացնելու և որևէ գործոնից դրա կախվածությունը նվազագույնի հասցնելու մասին:

Oil and copper price decline in global markets will impact Armenian economy
YEREVAN, NVEMBER 1, ARMENPRESS. Oil and copper prices will decline in the international markets in the near future which will have an impact on the Armenian economy, ARMENPESS reports acting Minister of Finance of Armenia Atom Janjughazyan said during the discussion of the state budget of 2019.
“In general, the pace of growth from the point of view of the global economy is stabilizing, but in partner countries, there is a trend of slowdown in growth, particularly in Russian and the EU member states. It’s predicted that the global economy will grow by 3.9% this year, and the same in 2019. We have to take into account the tendencies of foreign trade and global economy. Copper price decline to some extent is predicted, which will have some impact on our economy. The next is oil, which is also a key economic factor for our strategic partner, which is important in terms of the economic development of Armenia, and here also there are predictions of decline”, the acting minister said.
According to Atom Janjughazyan, this can become a reason for thinking about diversification of economy in Armenia and diminishing the dependence on any factor to a minimal level.