Արմեն Սարգսյանը և Ղազախստանի Սենատի նախագահը մտքեր են փոխանակել հայ- ղազախական փոխշահավետ համագործակցության զարգացման հեռանկարների շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Մինսկում հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության Սենատի նախագահ Քասիմ Ժոմարտ Տոկաևի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարբեր ոլորտներում հայ- ղազախական փոխշահավետ համագործակցության զարգացման հեռանկարների շուրջ։

Armenian President, Chairman of Kazakh Senate exchange views on development prospects of bilateral cooperation
Armenian President, Chairman of Kazakh Senate exchange views on development prospects of
bilateral cooperation
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. Armenian President Armen Sarkissian today met with Chairman of the Senate (upper house of parliament) of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev in Minsk, Belarus, the Armenian Presidential Office told Armenpress.
The officials exchanged views on the development prospects of the Armenian-Kazakh mutually beneficial cooperation in different areas.
Armenian President Armen Sarkissian and his delegation arrived in Belarus on a working visit to participate in the meeting of the Core Group of the Munich Security Conference.