Արարատ Միրզոյանը չի շտապում կանխատեսումներ անել Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների փաթեթի սպասվելիք քվեարկության վերաբերյալ
Արարատ Միրզոյանը չի շտապում կանխատեսումներ անել Ընտրական օրենսգրքի
բարեփոխումների փաթեթի սպասվելիք քվեարկության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը չի շտապում կանխատեսումներ անել հոկտեմբերի 29-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում քննարկվելիք Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների փաթեթի քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ:
Ազգային ժողովում հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում Արարատ Միրզոյանն ընդգծեց, որ չի ցանկանում քվեարկության վերաբերյալ կանխատեսումներ անել, սակայն ընդգծեց, որ այս օրերին զանազան կողմերից հավաստիացումներ և հայտարարություններ է լսում, որ բազմաթիվ պատգամավորներ պատրաստ են կողմ քվեարկել: «Արտահերթ ընտրություններ միևնույնն է լինելու են, եթե վարչապետ չընտրվի, և լինելու են այն ընտրական օրենսդրությամբ, որն այդ պահին կգործի: Կընդունեն նորը, կլինի նորով, չեն ընդունի՝ կլինի գործող օրենսդրությամբ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Միրզոյանը:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների փաթեթն Ազգային ժողովում չընդունվեց նաև այն պատճառով, որ «Ծառուկյան» դաշինքի և ՀՅԴ-ի իրենց գործընկերներից որոշ պատգամավորներ բացակայում էին, Արարատ Միրզոյանն ընդգծեց, որ ինքն ընդհանրապես բոլոր 105 պատգամավորներին համարում է իրենց գործընկերը: «Ես լիահույս եմ, որ բոլոր 105 պատգամավորների և նրանց ներկայացրած քաղաքական ուժերի մեջ կամրապնդվի գիտակցումը, որ երկիրը այլևս պետք չէ տանել ավելորդ ցնցումների, ի վերջո, պետք է լինեն խորհրդարանական ընտրություններ: Լավ կլինի, որ դրանք լինեն նոր օրենսգրքով, որովհետև առաջարկվող փոփոխություններն ավելի ժողովրդավարական են և ավելի լավ հնարավորություններ են տալիս քաղաքական ուժերին»,- նշեց ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատարը:
Միրզոյանն անդրադարձավ նաև շրջանառվող լուրերին, թե Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների փաթեթի քննարկման օրը ինքն անձամբ է զանգահարել տարբեր պատգամավորների. «Ես մի քանի պատգամավորի զանգել եմ նախ որպիսությունը հարցնելու, հետո նրանց դիրքորոշումը հասկանալու համար: Բայց, իհարկե, ճնշումների ոչ անգամ խնդրանքների մասին խոսք չկա: Այդ օրերին ես տարբեր պատգամավորների հետ խոսել եմ»:
Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 22-ին չընդունեց Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների փաթեթը:  Փաթեթին կողմ քվեարկեց 56, դեմ՝ 3 պատգամավոր: Փաթեթն ընդունելու համար անհրաժեշտ էր 63 ձայն: Դրանից հետո «Ծառուկյան» և «Ելք» խմբակցությունների նախաձեռնությամբ ստորագրահավաք սկսվեց արտահերթ նիստ հրավիրելու համար: Անհրաժեշտ ստորագրությունների քանակն ապահովվեց: ԱԺ նախագահի որոշմամբ հոկտեմբերի 29-ին հրավիրվել է ԱԺ  րատհաերթ նիստ, որի օրակարգում ԸՕ բարեփոխումների փաթեթն է:

Арарат Мирзоян не спешит с прогнозами относительно предстоящего голосования по пакету законодательных преобразований ИК
Арарат Мирзоян не  спешит с прогнозами относительно предстоящего голосования по
пакету законодательных преобразований  ИК
И.о. первого вице-премьера  РА  Арарат Мирзоян не  спешит с прогнозами относительно предстоящего 29 октября  голосования по пакету законодательных преобразований  ИК.
В беседе с журналистами после  возложения цветов к памятнику на территории НС РА, увековечившему память о жертвах трагедии 27 октября 1999г., Арарат Мирзоян подчеркнул, что не собирается делать прогнозы, но отметил: в  эти дня со всех сторон доносятся сведения о том, что многие  депутаты  собираются проголосовать за реформы.
«Внеочередные  выборы  все  равно будут, если не  изберут премьера,  будет  по избирательному кодексу,  который  действует на тот момент. Изберут новый – будет согласно новому, не изберут – будет по действующему», - как  передает Арменпресс, сказал Мирзоян.
На замечание, что пакет реформ не  был принят и по той  причине, что отсутствовали некоторые члены  фракций АРФД и «Царукян», Мирзоян сказал: «Надеюсь, у  всех 105 депутатов и политических сил возобладает осознание  того, что стране  не  нужны  новые  потрясения, что парламентские  выборы  должны  состояться. Хорошо, если они будут по новому  кодексу», - сказал он.
Мирзоян прокомментировал и слухи о том, что в день обсуждения  ИК  он лично звонил многим депутатам.
«Я звонил депутатам, чтобы  справиться об их самочувствии, и только потом – узнать об их позиции. Но никакого давления или упрашивания  не было», - сказал он.
22 октября  парламент не  принял пакет преобразований  ИК. За проголосовали 56 депутатов, против – 3. Для  принятия  необходимо было 63  голоса. После  этого фракции «Царукян» и «Елк» инициировали сбор подписей за созыв внеочередного заседания.  Необходимое количество подписей  было обеспечено. 29 октября  состоится внеочередное  заседание  НС РА, на повестке которого – пакет преобразований  ИК.