Թրամփը բացատրել է, թե ինչու իրեն «չեն սիրում»
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է, որ իրեն մյուս երկրներում չեն սիրում, որովհետեւ ինքը «նրանց հարկադրում Է վճարել»: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Միացյալ Նահանգների ղեկավարը գրել Է իր Twitter-ում:
«Կեղծախոս զանգվածային լրատվամիջոցները պատմում են, թե աշխարհի երկրներում, ներառյալ Եվրամիությունում, աջակցության իմ վերջին վարկանիշները ցածր են եղել: Իհարկե դրանք ցածր են, որովհետեւ 50 տարվա ընթացքում առաջին անգամ ես նրանց հարկադրում եմ բարձր գին վճարել Ամերիկայի հետ բիզնես վարելու համար: Ինչու՞ ես պետք Է դուր գամ նրանց»,- նշել Է պետության ղեկավարը՝ հավելելով, որ, այնուամենայնիվ, «նրանք իրեն դուր են գալիս»:
Ինչպես հիշեցնում Է ՌԻԱ Նովոստին, ԱՄՆ-ը հունիսի մեկից գործարկել Է պողպատի (25 տոկոս) եւ ալյումինի (10 տոկոս) առեւտրական մաքսեր: Այժմ 25 տոկոս մաքսերով Է հարկվում պողպատի արտադրանքը բոլոր երկրներից, բացի Ավստրալիայից, Արգենտինայից, Բրազիլիայից եւ Հարավային Կորեայից: 10 տոկոս մաքսեր են գործում ԱՄՆ ալյումինի ներմուծման համար բոլոր երկրներից, բացի Ավստրալիայից եւ Արգենտինայից:

Трамп объяснил, почему его "не любят"
Президент США Дональд Трамп заявил, что его не любят в других странах, потому что он "заставляет их платить". Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, oб этом американский лидер написал в своем Twitter.
"Фейковые СМИ рассказывают, что мои последние рейтинги поддержки в странах мира, включая Европейский Союз, оказались низкими. Конечно они низкие, потому что впервые за 50 лет я заставляю их платить высокую цену за ведение бизнеса с Америкой. Почему я им должен нравиться?", — отметил глава государства, добавив, что тем не менее "они ему нравятся".
США с первого июня ввели в действие торговые пошлины на сталь (25 процентов) и алюминий (10 процентов). Сейчас пошлинами в 25 процентов облагается стальная продукция из всех стран, кроме Австралии, Аргентины, Бразилии и Южной Кореи. Пошлины в 10 процентов действуют на импорт в США алюминия из всех стран, кроме Австралии и Аргентины.