Եթե պատգամավորների վրա ճնշում եղել է, ապա միայն ժողովրդական.Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուրախ է, որ Ազգային ժողովի որոշ պատգամավորներ լսեցին ժողովրդի ձայնը և արձագանքեցին: Այս մասին նա նշեց լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես կգնահատի որոշ պատգամավորների՝ դեկտեմբերին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին հայտարարությունը:
«Ես ուրախ եմ, որ Ազգային ժողովի բազմաթիվ պատգամավորներ լսեցին ժողովրդի ձայնը, անհրաժեշտ արձագանք տվեցին: Իմ ցանկությունն այն է, որ երկրում լարվածություն չլինի, իմ գործընկերներին ասել եմ, որ չարժե ներքաղաքական վիճակը լարել: Կան իրողություններ, որոնց հետ պետք է հաշվի նստել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Հարցին, թե արդյոք պատգամավորների վրա ճնշում եղել է, Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ եթե եղել է, ապա դա ժողովրդական ճնշում էր:
«Ազգային ժողովի շատ պատգամավորներ իրենց բարեկամների, հարևանների, երբեմն նույնիսկ ընտանիքի անդամների ճնշման ներքո են, և նրանք, կարծում եմ, առաջին հերթին իրենց շրջապատի ճնշմանն են արձագանքել»,-շեշտեց վարչապետը:
Խոսելով խորհրդարանը ցրելու մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ այս պահին գոյություն ունեցող սցենարը հետևյալն է՝ վարչապետը հրաժարական կտա, քաղաքական ուժերը թեկնածու չեն առաջադրի, երկու անգամ վարչապետ չի ընտրվի և խորհրդարանը կլուծարվի:
Հարցին՝ երբ է պատրաստվում հրաժարական ներկայացնել, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց, որ դա հաշվարկի հարց է:

If pressure happened, then only people’s pressure – Pashinyan on petition of lawmakers
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan says he is happy that certain lawmakers heard the people’s voice and reacted. The PM was asked by reporters to comment on the petition signed by a group of lawmakers calling for early elections in December.
“My desire is for no tension to exist in the country, I have told my colleagues that the domestic political situation shouldn’t be escalated. There are realities that should be reckoned,” he said.
Asked whether the MPs were pressured, Pashinyan said if they were pressured, then it was the people’s pressure.
“Many Members of Parliament are under the pressure of their relatives, neighbors, sometimes even their own family members, and they, I believe, reacted first of all to the pressure of their own circles,” the PM said.
Speaking about dissolving the parliament, Pashinyan stressed that the current scenario is the following: he resigns, political forces won’t nominate a candidate, parliament fails to elect new PM twice, and the parliament is dissolved.