Ճապոնիայի իշխանությունները ցանկանում են առավելագույն թվով պետծառայողների աշխատանքը կազմակերպել տանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի կառավարությունը մտադիր Է հնարավոր առավելագույն թվով պետական ծառայողների աշխատանքը կազմակերպել տանը: Ինչպես սեպտեմբերի 24-ին հայտնել Է NHK հանրային հեռուստատեսությունը, այդ նպատակով նախարարների կաբինետին առընթեր ստեղծվել Է այսպես կոչված «Կասումիգասեկի խումբը» Տոկիոյի կենտրոնի թաղամասի անվանումով, որտեղ կենտրոնացված Է կենտրոնական կառավարական գերատեսչությունների մեծամասնությունը: Այդ առումով առայժմ առավել մեծ հաջողությունների Է հասել վարչական գործերի եւ հաղորդակցությունների նախարարությունը. տներում աշխատում Է նրա աշխատակիցների մինչեւ 52 տոկոսը:
Առողջապահության, աշխատանքի եւ բարեկեցության նախարարությունում տնից աշխատում Է ծառայողների մինչեւ 40 տոկոսը: Մինչդեռ այլ գերատեսչություններում նման աշխատակիցների բաժինը հազիվ Է հասնում 10 տոկոսի, ինչը չի բավարարում կառավարությանը, որը ձգտում Է առավելագույնս բեռնաթափել կենտրոնական նախարարությունները: Դրանով մի քանի նպատակ Է հետապնդվում, օրինակ, նվազեցնել Տոկիոյի մետրոյի բեռնվածությունը պիկ ժամին:
Տնից կատարվող աշխատանքը նաեւ ֆինանսական հատույց Է տալիս, քանի որ իշխանությունները տնտեսում են երթեւեկության տոմսերի հարցում, որոնցով նրանք ապահովում են իրենց աշխատակիցներին: Բացի այդ, հոգեբանների կարծիքով, տանը կատարվող աշխատանքն ավելի արդյունավետ Է: Ընդամենը Ճապոնիայում կա շուրջ 584 հազար պետծառայող, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: власти Японии хотят перевести максимальное количество госслужащих на работу на дому
Правительство Японии намерено перевести максимально возможное количество государственных служащих на работу на дому, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщило в понедельник общественное телевидение NHK, с этой целью при кабинете министров создана так называемя "группа Касумигасэки" по названию квартала в центре Токио, где сосредоточено большинство центральных правительственных ведомств.
Наибольших успехов в переводе работников на удаленую работу добилось пока министерство по административным делам и коммуникациям - на дому трудится до 52% его сотрудников. В министерстве здравоохранения, труда и благосостояния из дома работают до 40% служащих.
Однако в других ведомствах доля таких сотрудников едва доходит до 10%, что не устраивает правительство, которое стремится предельно разгрузить центральные министерства. Этим преследуется несколько целей, например, снизить нагрузку на токийское метро в час пик. Удаленная работа дает и финансовую отдачу, поскольку власти экономят на проездных билетах, которые оплачивают своим сотрудникам. Кроме того, по мнению психологов, работа на дому более эффективна.