Վահրամ քահանա Մելիքյանը կեղծ է որակել Գարեգին Բ-ի կողմից Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի աթոռը ինքնակամ թողնելու մասին լուրը
Վահրամ քահանա Մելիքյանը կեղծ է որակել Գարեգին Բ-ի կողմից Ամենայն Հայոց
Կաթողիկոսի աթոռը ինքնակամ թողնելու մասին լուրը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Վահրամ քահանա Մելիքյանը կեղծ է որակել մամուլում շրջանառվող լուրը, թե Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի և ՀՀ նոր իշխանությունների միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ Վեհափառ Հայրապետը ինքն է թողնելու աթոռը՝ առողջական խնդիրներ ունենալու հիմքով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Վահրամ քահանա Մելիքյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել, որում լուրը կեղծ է որակել.
«Երբ տուրք է տրվում կեղծ լուրերին: Անհրաժեշտ ենք համարում փաստել, որ Երրորդ Հանրապետության 27-ամյա պատմության ընթացքում առանց բացառության բոլոր կառավարությունները Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և, մասնավորապես Վեհափառ Հայրապետների նկատմամբ դրսեւորել են պատշաճ հարգանք եւ գնահատել են Հայոց Եկեղեցու եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի առանձնահատուկ դերը մեր պետականության զարգացման, ազգային միասնության ու համերաշխության պահպանման գործում»,- գրել է Վահրամ Քահանա Մելիքյանը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է, որ Գարեգին Բ կաթողիկոսի  ՀՀ նոր իշխանությունների միջեւ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ Հայրապետն ինքն է թողնելու աթոռը: Օրաթերթը հավելում է, որ որոշ տեղեկությունների համաձայն՝ Վեհափառն այն կթողնի հիվանդության հիմքով:

Armenian Church dismisses rumors on alleged agreement between Catholicos and government on abdication
Armenian Church dismisses rumors on alleged agreement between Catholicos and government
on abdication
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. The Armenian Apostolic Church has dismissed rumors on an alleged agreement between the incumbent government and Catholicos Garegin II on the latter’s abdication.  A local newspaper has claimed that Garegin II, the 132nd Catholicos of All Armenians, serving since 1999, has reached a secret agreement with the government that he himself will step down under the false pretext of having health problems. In the past few months a group of protesters have been demanding the resignation of the Catholicos.
Priest Vahram Melikyan, director of the Mother See’s Informational System, has said on Facebook that the rumors are false.
“We find it necessary to state that during the 27-year history of the Third Republic, all governments without exception have displayed proper respect towards the Holy Armenian Apostolic Church and namely the Catholicoi, and have valued the unique role of the Armenian Church and the Catholicos of All Armenians in the development of our statehood, national unity and maintenance of solidarity,” Melikyan said.