Շմոլ գազից թունավորված ուսանողները դուրս են գրվել հիվանդանոցից
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի Ավանի ֆինանսատնտեսագիտական քոլեջից սեպտեմբերի 13-ին բուժկենտրոններ դիմած երեխաները դուրս են գրվել հիվանդանոցներից: Նրանք առողջական խնդիր չունեն: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Լիանա Եղիազարյանը:
Նրա խոսքով՝ իրենց տեղեկություններով  ընդհանուր առմամբ տուժել է 10 երեխա: «Նրանցից  9-ը դիմել էր «Մուրացան» ԲԿ, որոնցից 4-ը ստացել են ամբուլատոր, 5-ը՝ ստացիոնար բուժօգնություն: Մի երեխա էլ բուժօգնության էր դիմել «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ»,-ասաց նա:
ՀՀ ոստիկանությունից էլ տեղեկացրին, որ սեպտեմբերի 13-ին, ժամը 13.10-ին, ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության օպերատիվ կառավարման կենտրոն է զանգահարել ՀՊՏՀ Ավանի ֆինանսատնտեսագիտական քոլեջի տնօրենը և հայտնել, որ քոլեջի տարածքում գործող թանի արտադրամասից գազի արտահոսք կա, ինչի պատճառով երեխաներին լսարաններից դուրս են հանել:
Մեկնած օպերատիվ խումբը պարզել է, որ նույն օրը, ժամը 13.00-ին, Բաբաջանյան փողոցի 9 հասցեում գտնվող նշված քոլեջի տարածքում թանի արտադրամասի մասնաշենքի բակում տեղադրված գազի բալոնի արտահոսքից «շմոլ գազի թունավորում» ախտորոշմամբ քոլեջի 12 ուսանող տեղափոխվել է հիվանդանոց:

Отравившиеся угарным газом студенты выписались из больницы
Отравившиеся 13 сентября угарным газом студенты Ереванского финансово-экономического колледжа Армянского государственного экономического университета выписались из больницы. У них проблем со здоровьем нет. Как передает «Арменпресс», об этом сообщила пресс-секретарь Минздрава Армении Лиана Егиазарян. По ее сведениям, пострадало 10 подростков: 9 из них лечились в  медцентре «Мурацан», из коих 4 – получили амбулаторную помощь, 5 – стационарную. Один обратился в медцентр Св. Богоматери.
В Ереване 13 сентября произошло чрезвычайное происшествие. В медцентр «Мурацан» примерно в 13:00 была доставлена целая группа юношей и девушек, жалующихся на плохое самочувствие.
Как сообщили в полиции Армении, полицейские выяснили, что пострадавшие были доставлены в больницу из Ереванского финансово-экономического колледжа Армянского государственного экономического университета. Они отравились в результате утечки газа из баллона. Примечательно, что баллон принадлежит размещенному во дворе учебного заведения цеху по производству прохладительных напитков.