Արա Բաբլոյանը և Լեոնիդ Կալաշնիկովը քննարկել են Երեւանում անցկացվելիք ՀԱՊԿ ԽՎ  նիստերի անցկացմանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 13-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Արա Բաբլոյանն ընդգծել է հայ-ռուսական հարաբերությունների միջեւ գոյություն ունեցող ռազմավարական փոխգործակցությունն ու ավանդական բազմադարյա բարեկամությունը:
Ազգային ժողովի նախագահը երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների շարունակական զարգացման գործում կարեւորել է օրենսդիր մարմինների փոխշահավետ համագործակցությունը:
Լեոնիդ Կալաշնիկովի խոսքով` Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ կապերը եղել եւ մնում են բարձր մակարդակի վրա:
Կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ նա եւս անդրադարձել է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում արդյունավետ համագործակցության շարունակականությանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են հոկտեմբերի 29-30-ը Երեւանում անցկացվելիք ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի իններորդ լիագումար նիստերի անցկացմանը վերաբերող օրակարգային հարցեր, անդրադարձ է կատարվել ՀԱՊԿ-ի շրջանակում խորհրդարանական փոխգործակցությանը: Կողմերն ընդգծել են վեհաժողովի դերը տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման գործում:
Զրուցակիցներն ընդգծել են երկկողմ հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը բոլոր ոլորտներում, քննարկել համատեղ նոր ծրագրեր իրականացնելու ուղիներ:

YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Ara Babloyan held a meeting September 13 with the delegation of Leonid Kalashnikov, head of the committee on Commonwealth of Independent States Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots of the State Duma.
During the meeting the Speaker stressed the existing strategic partnership and the traditional centuries-old friendship between the Armenian-Russian relations.
The Speaker attached importance to the mutually beneficial cooperation of legislative bodies in terms of continuous development of intergovernmental relations of the two countries.
According to Kalashnikov, the ties between Russia and Armenia have been, and remain on a high level.
Attaching importance to the role of parliamentary diplomacy, Kalashnikov also addressed the continuity of effective cooperation in international parliamentary arenas.
Agenda issues relating to the upcoming October 29-30 CSTO PA Council and CSTO PA 9th Plenary sessions in Yerevan have been discussed, and parliamentary partnership within the framework of the CSTO was addressed.
The sides stressed the assembly’s role for ensuring regional security.
They also emphasized the dynamic development of bilateral relations in all fields, and discussed the directions for implementation of new joint projects.