Արա Բաբլոյանը և Լեոնիդ Կալաշնիկովը քննարկել են Երեւանում անցկացվելիք ՀԱՊԿ ԽՎ  նիստերի անցկացմանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 13-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Արա Բաբլոյանն ընդգծել է հայ-ռուսական հարաբերությունների միջեւ գոյություն ունեցող ռազմավարական փոխգործակցությունն ու ավանդական բազմադարյա բարեկամությունը:
Ազգային ժողովի նախագահը երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների շարունակական զարգացման գործում կարեւորել է օրենսդիր մարմինների փոխշահավետ համագործակցությունը:
Լեոնիդ Կալաշնիկովի խոսքով` Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ կապերը եղել եւ մնում են բարձր մակարդակի վրա:
Կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ նա եւս անդրադարձել է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում արդյունավետ համագործակցության շարունակականությանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են հոկտեմբերի 29-30-ը Երեւանում անցկացվելիք ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի իններորդ լիագումար նիստերի անցկացմանը վերաբերող օրակարգային հարցեր, անդրադարձ է կատարվել ՀԱՊԿ-ի շրջանակում խորհրդարանական փոխգործակցությանը: Կողմերն ընդգծել են վեհաժողովի դերը տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման գործում:
Զրուցակիցներն ընդգծել են երկկողմ հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը բոլոր ոլորտներում, քննարկել համատեղ նոր ծրագրեր իրականացնելու ուղիներ:

Спикер НС Армении принял делегацию Госдумы РФ
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян принял делегацию во главе с руководителем Комитета Государственной Думы РФ по делам Содружества независимых государств, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонидом Калашниковым.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, Баблоян подчеркнул существующее стратегическое армяно-российское партнерство и традиционную многовековую дружбу между двумя странами.
Спикер придал большое значение взаимовыгодному сотрудничеству законодательных органов с точки зрения непрерывного развития межгосударственных отношений двух стран.
По словам Калашникова, связи между Россией и Арменией были и остаются на высоком уровне.
Придав важное значение роли парламентской дипломатии, Калашников также подчеркнул важность непрерывности эффективного сотрудничества на международных парламентских аренах.
Были обсуждены вопросы повестки дня предстоящих 29-30 октября заседания Совета и пленарного заседания ПА ОДКБ в Ереване, а также рассмотрено парламентское сотрудничество в рамках ОДКБ.
Стороны подчеркнули важную роль Ассамблеи в обеспечении региональной безопасности.
Они также подчеркнули динамичное развитие двусторонних отношений во всех областях и обсудили направления реализации новых совместных проектов.