Ուելսում ինսուլինի արտադրմանը նպաստող դեղորայք են թեստավորում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուելսում հետազոտողները թեստավորում են նոր դեղորայք, որը պետք Է վերականգնի ենթաստամոքսային գեղձի այն բջիջները, որոնք ինսուլին են արտադրում, եւ առաջին տիպի շաքարախտով հիվանդներին օգնի նվազեցնելու հորմոնի օգտագործումը կամ Էլ ընդհանրապես հրաժարվել ներարկումներից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է Wales Online-ը:
Նրա տվյալներով՝ նոր պատրաստուկը դեռեւս անվանում չունի: Արդեն երկու պացիենտ փորձարարական դեղորայքի չափաբաժին են ստացել Ուելսի համալսարանական հիվանդանոցի կլինիկական հետազոտությունների բաժանմունքում: Շուտով փորձագետները ձեռնամուխ կլինեն արդյունքների գնահատմանը:
«Ինսուլինի ներարկումները մեծ հոգս են բոլոր այն նրանց համար, ովքեր տառապում են առաջին տիպի շաքարախտով: Նոր թերապիան կարող Է օգնել նվազեցնելու ինսուլինի այն քանակությունը, որը պահանջվում Է առաջին տիպի շաքարախտով հիվանդներին, եւ նրանց ավելի արդյունավետ հսկողություն առաջարկելու արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակի նկատմամբ»,-կարծում Է դոկտոր Մոհամադ Ալհաջ Ալին, որը հետազոտության վրա աշխատում Է Կարդիֆեում:
Առայժմ դեղորայքի օգտագործումը զգալի կողմնակի ազդեցություններ չի ունեցել, բայց դրա արդյունավետության մասին հայտարարելը նույնպես վաղ Է, նշում Է հրատարակությունը: Հետազոտողները ցանկանում են փորձարկումներում ներգրավել ութ կամավորների, որոնք շաքարախտով տառապում են ավելի քան երկու տարի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Уэльсе тестируют способствующее выработке инсулина лекарство
Исследователи в Уэльсе тестируют новое лекарство, которое должно восстанавливать клетки поджелудочной железы, вырабатывающие инсулин, и помочь диабетикам первого типа снизить потребление гормона или вовсе отказаться от инъекций. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом пишет издание Wales Online.
По его данным, названия у нового препарата еще нет. Уже два пациента получили дозу экспериментального лекарства в отделении клинических исследований университетской больницы Уэльса. Скоро эксперты приступят к оценке результатов.
"Инъекции инсулина — это большая обуза для любого, кто страдает диабетом первого типа. Новая терапия может помочь уменьшить количество инсулина, который требуется пациентам с первым типом диабета, и предложить им более эффективный контроль за уровнем глюкозы в крови", — считает доктор Мохаммад Альхадж Али, работающий над исследованием в Кардиффе.
Пока использование лекарства не давало значимых побочных эффектов, но о его эффективности тоже заявлять рано, отмечает издание. Исследователи хотят привлечь к испытаниям до восьми волонтеров, страдающих диабетом более двух лет.